Na giełdach Azji rosną obawy związane z ptasią grypą

23-01-2004, 08:33

Na azjatyckich giełdach panowały w piątek mieszane nastroje. Giełda w Tokio kończył notowania niewielkim wzrostem dzięki popytowi na akcje spółek branży półprzewodnikowej. W dół poszły notowania dystrybutorów żywności, co wiąże się z doniesieniami o kolejnych przypadkach ptasiej grypy.

Wiele azjatyckich rynków nadal nie pracuje w związku z obchodami nowego roku według kalendarza lunarnego. Nie dotyczy to giełdy tokijskiej, która zakończyła notowania 0,6 proc. wzrostem średniej Nikkei. Wzrost popytu na akcje japońskich spółek branży półprzewodnikowej to zasługa doniesień prasowych o osiągnięciu przez Advatest, największego na świecie producenta sprzętu do testowania chipów, pierwszego od trzech lat zysku operacyjnego. Spółka przedstawi wyniki w najbliższy wtorek. W górę poszedł także kurs NEC, największego na świecie producenta półprzewodników wykorzystywanych do sterowania wyświetlaczy telefonów komórkowych.

Po stronie spadków znalazły się akcje sieci restauracji Kentucky Fried Chicken Japan i Skylark. Premier Tajlandii potwierdził informacje o wykryciu u kilku mieszkańców tego kraju przypadków ptasiej grypy. Wcześniej namawiał swoich współobywateli do spożywania drobiu, który miał być całkowicie bezpieczny. Ekonomiści przewidują, że epidemia ptasiej grypy spowoduje co najmniej 0,5 proc. spadek PKB Tajlandii w tym roku. Tajska giełda mocno spadła w piątek. Najmocniej potaniały papiery Charoen Pokphand Foods, największego krajowego producenta drobiu.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Na giełdach Azji rosną obawy związane z ptasią grypą