Na GPW nadal trwa odreagowanie, BRE i BZ WBK w górę

Zakład Oczyszczania i Gospodarki Odpadami "MZO" S.A.
01-08-2002, 16:28

WARSZAWA (Reuters) - Czwartkowe notowania przyniosły kolejne odreagowania po ostatnich silnych przecenach akcji, do czego przyczyniły się dobre wyniki kwartalne wybranych spółek oraz korzystne dane makroekonomiczne z kraju, które zwiększają szanse na cięcie stóp procentowych, uważają analitycy.

Spodziewają się oni, że w trakcie następnej sesji istnieje szansa na kontynuację zwyżki, ale rynek nadal jest niepewny ze względu na utrzymujące się ryzyko "zawirowań korporacyjno-księgowych na rynkach globalnych".

"Widać, że rynek wyraźnie chce się odbić i zapomnieć o ostatniej silnej przecenie. Takie przypuszczenia wspomaga reakcja inwestorów na dobre wyniki spółek oraz korzystne dane o bilansie obrotów bieżących, które mogą być argumentem zwiększającym szansę na redukcję stóp" - powiedział Adam Atmański, analityk z ING Securities.

Deficyt obrotów bieżących spadł w czerwcu do 3,7 procent Produktu Krajowego Brutto (PKB) z 4,0 procent w maju. Było to pozytywne zaskoczenie dla rynków finansowych.

"Co prawda mieliśmy zimny prysznic w postaci obniżenia oceny polskiego długu w środę przez S&P, ale w czwartek komentarze jak i reakcja rynku na tę informację były stonowane. Większość złych informacji jest już zapewne w cenach" - dodał.

Maklerzy uważają, że rynek nadal bacznie obserwuje wydarzenia z giełd światowych, a tam nerwowość inwestorów może być poddana wysokiej próbie każdego dnia.

W czwartek indeks WIG 20 wzrósł o 1,8 procent do 1.086,8 punktu. Obroty jednak były niewielkie i wyniosły 144 miliona złotych.

"Do zwyżki dołączają coraz to silniejsze fundamentalnie spółki. Silna jest TPSA, PKN Orlen ze względu na swoją skalę i płynność. Pozytywnie zaskoczył również BZ WBK i ComputerLand" - stwierdził Atmański.

Inwestorzy po analizie środowego raportu finansowego za drugi kwartał BZ WBK, który pokazał ponad dwukrotny wzrost zysku brutto w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku, przystąpili do odważnego kupna akcji tej spółki.

Akcje tego banku na zamknięciu kosztowały 60,5 złotego, czyli 5,6 procent powyżej środowego zamknięcia.

"To, że wynik BZ WBK był lepszy od oczekiwań znacznie zmniejszyło obawy rynku, że na sektorze bankowym ciążą ostatnio tylko złe informacje, poza tym wiele cen jest już atrakcyjnych" - dodał analityk ING Securities.

Poprawę nastrojów wśród graczy inwestujących w akcje banków widać było także wyraźnie na papierach innych spółek finansowych, na przykład BRE Banku. Mimo obniżenia ratingu siły finansowej przez agencję Moody's dla BRE z negatywną perspektywą, akcje tej spółki podrożały o 5,0 procent do 75,3 złotego.

W gronie pierwszej piątki najchętniej handlowanych spółek na warszawskim parkiecie znalazł się ComputerLand, który mimo spowolnienia gospodarczego w drugim kwartale zwiększył nieskonsolidowany zysk operacyjny rok do roku o 15,7 procent do 8,3 miliona złotych, czyli powyżej oczekiwań analityków.

Papiery tej spółki wzrosły o 2,9 procent do 105,0 złotego.

((Kuba Kurasz, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zakład Oczyszczania i Gospodarki Odpadami "MZO" S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Na GPW nadal trwa odreagowanie, BRE i BZ WBK w górę