Na GPW rok bez większych korekt

Tomasz Hońdo, starszy analityk Quercus TFI
opublikowano: 30-08-2017, 16:41
aktualizacja: 30-08-2017, 16:43

W poniedziałek (przed wtorkową korektą) WIG wspiął się na poziom o 26 proc. wyższy, niż na koniec ubiegłego roku. Jak ta imponująca stopa zwrotu wygląda z historycznego punktu widzenia?

Widać, że tegoroczne osiągnięcia są najlepsze od pięciu lat (a niewiele brakuje, by były najlepsze od ... ośmiu), co jest efektem głównie tego, że w tym roku WIG nadrabia zaległości względem rynków rozwiniętych. Czy oznacza to, że lepiej już być nie może? Owszem, teoretycznie może - przecież w latach wielkiej hossy 2003-2007 stopy zwrotu były jeszcze wyższe.

Ale jest też druga strona medalu. Bieżący rok jest zadziwiający pod tym względem, że brakuje ... korekt spadkowych. O fenomenie tym pisaliśmy już odnośnie rynków zagranicznych, teraz czas na nasz rodzimy. Do tej pory w najgorszym momencie WIG tracił raptem ok. 4% względem poprzedzającego szczytu. To niezwykle mały zasięg spadku z historycznego punktu widzenia.

Zauważmy, że w niemal wszystkich latach normą było pojawienie się dwucyfrowej korekty, nawet w trakcie największej hossy (2003-2007). Nawet w najspokojniejszym jak do tej pory 2014 roku WIG w którymś momencie stracił 9%.

Co to oznacza w praktyce? Może to być sygnał, że im bliżej roku, tym większe będzie prawdopodobieństwo pojawienia się głębszej korekty na GPW.

Jak to wszystko ze sobą pogodzić? Wygląda na to, że nie ma statystycznych przeszkód, by WIG jeszcze powiększył skalę tegorocznej zwyżki (aż prosi się o atak na rekord wszech czasów z 2007)...

 

.. ale w ostatnich miesiącach roku trzeba będzie się liczyć z dużo większą zmiennością / głębszymi korektami (przypomnijmy, że w okolicach listopada wypada teoretyczny szczyt cyklu 40-miesięcznego).

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Hońdo, starszy analityk Quercus TFI

Polecane