PB Po Godzinach
Partnerem cyklu EKO jest logo Provident

Na jednej strunie: Malczewski i Słowacki

opublikowano: 21-07-2019, 22:00

Do 18 sierpnia 2019 r. w Muzeum Narodowym w Warszawie (MNW) można oglądać pokaz malarstwa i rysunków Jacka Malczewskiego ze zbiorów MNW — „Na jednej strunie: Malczewski i Słowacki”.

Pokaz jest okazją do spojrzenia na twórczość artysty przez pryzmat dzieł Juliusza Słowackiego. Malczewski poznał utwory poety w domu rodzinnym dzięki swojemu ojcu, Julianowi, żarliwemu wielbicielowi Słowackiego. Już wówczas młody artysta tworzył cykle ilustracji do „Balladyny”, „Lilli Wenedy” i „Anhellego”. Jego podziw dla autora „Króla Ducha” został ugruntowany w Krakowie w kręgu miłośników i znawców twórczości wieszcza, do których należeli poeta Adam Asnyk i krytyk Konstanty Górski.

Jacek Malczewski (1854–1929), „Na jednej strunie — Autoportret”, 1908.
FOT. MUZEUM NARODOWE W WARSZAWIE

Pokaz otworzą rzadko pokazywane rysunki Słowackiego i Malczewskiego, wśród nich te młodzieńcze, będące świadectwem zainteresowań artystycznych przyszłych wybitnych twórców, w tym sztuką dawnych mistrzów, jak na przykład Rafaela. Pokaz zorganizowano z okazji dziewięćdziesięciolecia śmierci Jacka Malczewskiego. To kolejna — po prezentacji twórczości Pabla Picassa — odsłona cyklu Skarby Muzeum Narodowego w Warszawie. Pokazowi towarzyszy program edukacyjny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Guzińska, MATERIAŁY PRASOWE MNW

Polecane