Na rynek fuzji wraca optymizm

Strach inwestorów miał wielkie oczy — wynika z badania przeprowadzonego przez kancelarię CMS.

W pierwszych miesiącach tego roku było pełno obaw, dotyczących kondycji rynku fuzji i przejęć (M&A). Dominowała niepewność związana z polityką i regulacjami. Wygląda na to, że zniknęła. Potwierdzają to badania. Ponad 50 proc. ekspertów badanych przez kancelarię CMS spodziewa się, że aktywność na polskim rynku M&A pozostanie co najmniej na analogicznym poziomie jak w rekordowym od czasu kryzysu finansowego 2015 r.

— Spodziewamy się, że w kolejnych miesiącach aktywność M&A będzie rosnąć. Atutem naszego rynku — pomimo pewnej niepewności w sferze politycznej i regulacyjnej — wciąż pozostaje skala możliwości i rozwoju biznesu — mówi Marek Sawicki, partner współzarządzający zespołem transakcyjnym w CMS.

Na sprzedaż zostały wystawione środkowoeuropejskie aktywa koncernu SABMiller, portal aukcyjny Allegro, operator sieci Play czy sieć handlowa Żabka. Kancelaria CMS, która przepytała ponad 120 osób związanych z rynkiem M&A (przedstawicieli funduszy private equity, funduszy i banków inwestycyjnych), spodziewa się największej aktywności w sektorach: nowych technologii, produkcyjnym, handlowym, farmaceutycznym, ochrony zdrowia i spożywczym.

— Inwestorzy z takich rynków jak Chiny, Ameryka Południowa i RPA także zaczynają być zainteresowani aktywami w Polsce. Mogą oni inaczej postrzegać obecny poziom ryzyka regulacyjnego w porównaniu z działającymi na naszym rynku od dawna inwestoramiz Europy Zachodniej czy Stanów Zjednoczonych — mówi Marek Sawicki. Spadająca aktywność inwestorów na GPW to czynnik wpływający na obniżenie wycen — spodziewa się tego 55 proc. ankietowanych ekspertów. A to natomiast jest szansą dla funduszy private equity.

— W portfelach inwestycyjnych funduszy aktywnych w Polsce znajdują się spółki, które mogą być celem atrakcyjnych przejęć przez większe europejskie lub globalne fundusze. Kolejnym źródłem transakcji będzie giełda papierów wartościowych. Spadające wyceny i niepewność dotycząca dalszych losów polskiego rynku kapitałowego powoduje, że fundusze coraz częściej rozważają możliwości przejęć spółek publicznych — mówi Dariusz Greszta, partner współzarządzający w kancelarii CMS.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Polecane