Na rynkach nie było obaw o wynik posiedzenia Fed

Wojciech Dembiński
opublikowano: 28-06-2000, 00:00

Na rynkach nie było obaw o wynik posiedzenia Fed

Poniedziałkowe zwyżki na Nasdaq i Wall Street, widoczne szczególnie w sektorach: spółek softwareŐowych, komputerowych, biotechnologicznych oraz bankowym, zostały odebrane przez inwestorów jako znak, że stopy procentowe w USA w trakcie wtorkowo-środowego posiedzenia Fed nie zostaną podwyższone. Analitycy m.in. takich instytucji finansowych, jak amerykański bank inwestycyjny Merrill Lynch uważają, że okres zacieśniania polityki pienięż- nej przez Fed został już zakończony.

NA BAZIE tego optymizmu zwyżkowały we wtorek notowania akcji na rynkach azjatyckich, chociaż inwestorzy ogólnie nie byli chętni do pchania indeksów w górę. Najsilniej, ponad 2 proc., zyskały wskaźniki giełd w Seulu i Tokio. 200-dniowe średnie ruchome indeksów znajdują się jednak ciągle powyżej obecnych poziomów, wskazując generalnie na negatywny sentyment na rynkach.

DONIESIENIA o opracowaniu prawie pełnej mapy genetycznej ludzkiego DNA spowodowały wzrost zainteresowania japońskimi spółkami biotechnologicznymi. Najbardziej zwyżkowały akcje liderów w tym sektorze — Takeda Chemical Industries o 2,5 proc. oraz Kyowa Hakko Kogyo o prawie 4,3 proc.

SESJE w Europie rozpoczęły się od ostrożnych zwyżek kursów spółek chemicznych, motoryzacyjnych, telekomunikacyjnych i medialnych. Największym wzrostem — prawie o 2,4 proc. — rozpoczęły się notowania akcji szwajcarskiego Novartisu, którego nowy lek Zelmac został dopuszczony na rynek amerykański. Ciężkie chwile przeżywali za to akcjonariusze francuskiej firmy Moulinex, producenta urządzeń AGD. Spółka poinformowała o poniesionych stratach oraz o trudnościach w rozmowach w sprawie połączenia z francusko-włoskim producentem białej techniki firmą Brandt. Efektem złych wiadomości był spadek wartości akcji spółki o 12 proc.

PO POŁUDNIU kursy w Europie powędrowały w obszary spadkowe, pociągnięte w dół przez spółki technologiczne i z branży energetycznej. Ogólnych nastrojów nie zdołały poprawić dobre otwarcia sesji na Nasdaq i na nowojorskiej Wall Street, gdzie indeksy wzrosły o 0,1 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Dembiński

Polecane