Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął spór o paliwo

EWELINA BUCZKOWSKA, doradca podatkowy, Doradztwo Podatkowe WTS&SAJA Sp. z o.o., ELŻBIETA WILCZEWSKA, doradca podatkowy, Doradztwo Podatkowe WTS&SAJA Sp. z o.o.
opublikowano: 26-07-2018, 22:00

Zryczałtowany przychód pracownika, który korzysta z samochodu służbowego do celów prywatnych, obejmuje również paliwo — orzekł Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w wyroku z 10 lipca 2018 r. (II FSK 1185/16).

Tym samym sąd rozstrzygnął spór trwający od początku 2015 r. Wówczas weszły w życie przepisy regulujące wysokość przychodu osiąganego przez pracownika z tego tytułu (250 lub 400 zł miesięcznie, w zależności od pojemności silnika pojazdu).

Wraz z nowymi przepisami pojawił się jednak problem interpretacyjny — czy ustawowy ryczałt obejmuje już paliwo zakupione przez pracodawcę i wykorzystane do celów prywatnych pracownika, czy wartość paliwa należy uznać za dodatkowy przychód (oprócz 250 lub 400 zł). Organy podatkowe w licznych interpretacjach indywidualnych konsekwentnie prezentowały stanowisko, zgodnie z którym ustawowy ryczałt nie obejmuje paliwa. Innego zdania były wojewódzkie sądy administracyjne, które uwzględniały skargi na interpretacje indywidualne.

Naczelny Sąd Administracyjny przyznał rację podatnikom. Świadczeniem na rzecz pracownika nie jest samo udostępnienie samochodu, lecz umożliwienie mu jego wykorzystania zgodnie z przeznaczeniem. W rezultacie poniesienie wydatku na paliwo jest niezbędne, aby móc korzystać z samochodu. NSA podkreślił również, że celem nowelizacji było uproszczenie przepisów. Tego celu nie uda się osiągnąć, jeżeli pracodawca będzie musiał w każdym miesiącu wyceniać, ile firmowego paliwa pracownik zużył na cele prywatne.

Wyrok z 10 lipca to pierwsze rozstrzygnięcie na poziomie NSA w sprawie rozliczenia PIT od paliwa. Utrzymanie korzystnej dla podatników linii orzeczniczej powinno w praktyce przełożyć się na uproszczenia w rozliczeniach wynagrodzeń oraz oszczędności — zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. Warto jednak pamiętać, że analizowany wyrok NSA chroni tylko spółkę, w sprawie której został wydany. Nie daje natomiast podstawy do wystąpienia z wnioskiem o stwierdzenie i zwrot nadpłaty podatku PIT we wszystkich przypadkach, w których pracodawcy doliczyli do przychodu wartość paliwa.

Jako że podatnicy powinni być równi wobec prawa, naprzeciw ich oczekiwaniom może wyjść Minister Finansów, wydając w sprawie PIT od paliwa interpretację ogólną. W ten sposób ostatecznie zostaną usunięte wątpliwości co do wykładni przepisów, a ochronę otrzymają wszyscy pracownicy korzystający z samochodów służbowych do celów prywatnych oraz ich pracodawcy. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: EWELINA BUCZKOWSKA, doradca podatkowy, Doradztwo Podatkowe WTS&SAJA Sp. z o.o., ELŻBIETA WILCZEWSKA, doradca podatkowy, Doradztwo Podatkowe WTS&SAJA Sp. z o.o.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy