Czytasz dzięki

Nadal pogarszają się perspektywy dla chińskiej gospodarki

opublikowano: 30-06-2019, 12:01

Perspektywy chińskiego sektora wytwórczego nadal się pogarszały w czerwcu. To rezultat nakładanie się słabości krajowej gospodarki i nowych taryf nałożonych przez USA w maju na chińskie towary.

Indeks PMI dla przemysłu w czerwcu 2019 r. utrzymał się na poziomie 49,4 pkt., odnotowanym miesiąc wcześniej, wynika z danych opublikowanych przez Narodowe Biuro Statystyczne.. Zaprezentowany w niedzielę odczyt okazał się słabszy od mediany oczekiwań ekonomistów, która zakładała nieznaczny wzrost wskaźnika do poziomu 49,5 pkt.

Subindeks mierzący nowe zamówienia eksportowe nadal spadał, co wskazuje na presję, jaką na eksporterów wywierają dodatkowe opłaty na towary o wartości 200 mld USD.

W czerwcu odnotowano również spadek wskaźnika PMI dla sektora usług. Jego wartość obniżyła się z 54,3 pkt do 54,2 pkt.

Słaby wynik wskazuje, że ożywienie w pierwszej połowie traciło nadal impet, a rozejm handlowy osiągnięty podczas spotkania grupy G20 w japońskiej Osace raczej nie wystarczy, by przywrócić ożywienie w najbliższym czasie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane