Nadzór prześwietli fundusze obligacji

Anna Borys
opublikowano: 29-09-2008, 00:00

Papiery związane z Rosją w portfelu obligacyjnego funduszu SEB2 mogą być tylko czubkiem góry lodowej. KNF sprawdzi wszystkie TFI.

Papiery związane z Rosją w portfelu obligacyjnego funduszu SEB2 mogą być tylko czubkiem góry lodowej. KNF sprawdzi wszystkie TFI.

Piątkowa publikacja "PB", w której pokazaliśmy, że w portfelu funduszu obligacji krajowych SEB2 są także papiery związane z ryzykownym rynkiem rosyjskim, wywołała żywe reakcje oburzonych klientów funduszu, a także Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Nadzorca zapowiedział, że sprawdzi, co zarządzający "bezpiecznymi" funduszami kupili za pieniądze klientów.

— W najbliższym czasie zajmiemy się produktami SEB TFI. A potem przyjrzymy się również innym portfelom funduszy długu krajowego — zapewnia Katarzyna Biela z Biura Relacji Zewnętrznych KNF.

Stara historia

Większość właścicieli jednostek inwestycyjnych funduszu obligacji krajowych SEB2 nie było świadomych, że ponoszą ryzyko rosyjskiego rynku. Ze zgrozą patrzyli, jak ich "bezpieczna" lokata straciła w ciągu 20 dni (między 5 a 25 września) 5,68 proc. Gorącą atmosferę potwierdzają internauci.

— Przecież to sprawa dla sądu — zauważył ktoś na naszym forum.

Z raportów finansowych wynika, że SEB2 obligacji krajowych trzyma papiery związane z rynkiem rosyjskim już jakiś czas.

— Duża część tych papierów została nabyta w drugiej połowie 2007 r. — przyznaje Antoni Leonik, prezes SEB TFI.

To oznacza, że klienci mogliby się nigdy nie dowiedzieć, jakie ryzyko ponoszą, gdyby nie kryzys na rynku rosyjskim. Prezes zapowiada, że zmniejszy ryzyko portfela obligacji krajowych.

Poprawimy się później

— Z czasem ekspozycja na rynek rosyjski będzie mniejsza. Jednak pozbywanie się tych papierów teraz, na niepłynnym rynku, byłoby ze szkodą dla klienta — wyjaśnia Antoni Leonik.

Jest też szansa, że produkt w najbliższym czasie odrobi straty.

"Duża część papierów dłużnych [związanych z rynkiem rosyjskim — przyp. red.] zostanie wykupiona już w przyszłym roku. Tym samym ich rynkowa wycena wróci w horyzoncie najbliższych miesięcy do poziomu nominału, co oznacza znaczący wzrost rynkowej wartości. To z kolei przełoży się na wzrost wartości jednostki uczestnictwa funduszu SEB2" — czytamy w oficjalnym oświadczeniu działu inwestycji SEB TFI.

Przejrzeliśmy portfele innych funduszy obligacji krajowych. Sprawdziliśmy, czy nie połasiły się na ryzykowne "dopalacze". Na 30 czerwca produkty obligacji krajowych nie miały papierów związanych ze spółkami rosyjskimi. Warto jednak pamiętać, że towarzystwa mają obowiązek publikować skład portfela tylko dwa razy w roku: po pierwszym półroczu i na koniec roku. Nie wiadomo, co zarządzający kupili w trzecim kwartale. Sprawdzi to KNF.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Nadzór prześwietli fundusze obligacji