Najciekawsze unijne dotacje dla firm w 2018 r.

Dorota Zawiślińska
03-01-2018, 22:00

Fundusze: Ten rok to dla przedsiębiorców kolejny maraton naborów z grantami. Ich zdobycie ułatwią zmienione kryteria konkursów

Najbliższe dwanaście miesięcy będzie obfitowało w wiele dotacyjnych szans dla innowacyjnych firm. Ten rok jednocześnie wyznacza półmetek obecnej perspektywy unijnej. Warto, by przedstawiciele biznesu stanęli w szranki po granty, bo tak dużo okazji w kolejnych latach może się już nie powtórzyć. Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju, zapowiada, że po 2020 r. system grantowy będzie utrzymany dla firm tylko w dziedzinach, w których projekty są obarczone wysokim stopniem ryzyka.

Co to oznacza w praktyce? Na dotacje w nowej perspektywie będą mogły liczyć głównie projekty innowacyjne i badawczo-rozwojowe, które są kluczowe dla podnoszenia konkurencyjności całej gospodarki, w tym przedsiębiorstw. — W mniejszym stopniu będziemy przeznaczać granty na standardowe wsparcie rozwoju firm, czyli dofinansowanie inwestycji np. w ich rozbudowę czy zakup nowych urządzeń — podkreśla Jerzy Kwieciński. W kolejnych latach będzie natomiast więcej unijnych pieniędzy w postaci instrumentów dłużnych — pożyczek, poręczeń i gwarancji.

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) podpisał już wiele umów z pośrednikami finansowymi, by ci mogli oferować wsparcie zwrotne dla firm w regionach. Z nisko oprocentowanych pożyczek — korzystniejszych niż rynkowe, bo zwolnionych z opłat i prowizji — mogą już korzystać przedsiębiorcy z 11 województw. Ale najpopularniejsze konkursy dotacyjne w tym roku będą miały swoje edycje. Droga do wyczerpania pieniędzy unijnych w ramach programów Inteligentny Rozwój (POIR) i Polska Wschodnia (POPW) jest jeszcze daleka. Poniżej prezentujemy najciekawsze propozycje — wiele z nich będzie dostępnych dla firm już w pierwszej połowie tego roku.

Szybka ścieżka

W zestawieniu nie mogło zabraknąć najpopularniejszego instrumentu dotacyjnego dla przedsiębiorców stawiających na projekty badawczo-rozwojowe. Do zgarnięcia w ramach „Szybkiej ścieżki”, czyli poddziałania 1.1.1 POIR, będzie aż 2,85 mld zł. Największe szanse na dotacje mają rozwiązania niedostępne na polskim rynku lub przełomowe dla branż.

Eksperci Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), czyli instytucji, która organizuje nabory, zwrócą uwagę na innowacyjność przedsięwzięć głównie pod kątem znaczenia zakładanych wyników prac B+R dla rozwoju konkurencyjności polskiej gospodarki na rynku międzynarodowym. Liczbę punktów uzyskanych za projekt podniesie współpraca przedsiębiorców z naukowcami. Co więcej, przedsięwzięcia muszą być opłacalne pod kątem biznesowym, wpisywać się w obszar krajowych inteligentnych specjalizacji i mieć uregulowane kwestie własności intelektualnej.

Programy branżowe

Programy sektorowe wiodą prym pod względem wykorzystania funduszy unijnych z poszczególnych działań POIR finansującychprojekty stricte badawcze. To już pewne, że na solidny zastrzyk kapitału mogą liczyć branże recyklingu surowców mineralnych i drewna, motoryzacyjna, farmaceutyczna i stoczniowa. Ministerstwo Rozwoju nie wyklucza jednak uruchomienia kolejnych programów. Budżet wszystkich sektorowych konkursów wyniesie co najmniej 700 mln zł.

Centra B+R

Firmy coraz chętniej inwestują w infrastrukturę do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych, co w rezultacie pozytywnie wpływa na innowacyjność i konkurencyjność polskiej gospodarki. Przedsiębiorstwa, które chcą zawojować rynek nowymi produktami i usługami, mogą postawić na własne laboratoria lub unowocześnienie sprzętu w już prowadzonych przez siebie centrach B+R. Ministerstwo Rozwoju planuje ogłosić nabór w ramach działania 2.1 POIR w drugim kwartale. Mimo trudnych do spełnienia kryteriów zainteresowanie konkursem jest spore.

Go to Brand

Granty czekają również na przedstawicieli biznesu mających plany zagranicznej ekspansji. Teraz dotacje będą jeszcze łatwiejsze do zdobycia, bo Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, organizator konkursu, pracuje nad poluzowaniem kryteriów. Budżet programu Go to Brand wynosi 150 mln zł. Przedsiębiorcy, którzy staną w szranki po unijne wsparcie, muszą pamiętać, że poddziałanie 3.3.3 POIR jest adresowane do eksporterów stawiających na podbój rynków pozaeuropejskich. Co istotne, projekty muszą być zgodne z programami branżowymi. Dotyczą one m.in. sektorów usług prozdrowotnych, modowego, meblowego, IT/ICT, kosmetycznego i lotniczego.

Kredyt na innowacje

Na preferencyjne finansowanie mogą liczyć również nowatorskie firmy MSP, które chcą wdrażać nowe technologie. Kredyt na innowacje technologiczne, czyli działanie 3.2.2 POIR, cieszy się dużym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców. Już 15 lutego Bank Gospodarstwa Krajowego ogłosi nabór, który będzie podzielony na trzy rundy. W puli jest aż 550 mln zł.

Projekty aplikacyjne

W ciągu ostatnich dwóch lat Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przyznało niewiele pieniędzy dla firm i zespołów badawczych, które chcą grać w jednej drużynie i realizować wspólnie pionierskie projekty. Dlatego rządowa agencja poluzowała kryteria oceny wniosków w poddziałaniu 4.1.4 POIR. Warto podkreślić, że duży potencjał badawczy mają firmy z sektora life science — projekty dotyczące tej tematyki dominują w tym instrumencie. Rządowa agencja ogłosi konkurs 16 kwietnia.

Klastry znajdą partnerów

Kooperującym ze sobą firmom, które chcą rozwijać skrzydła poza Polską, pomogą granty na szkolenia, doradztwo i dostęp do infrastruktury badawczo-rozwojowej. Na działanie 2.3.3 POIR Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przeznaczyła 100 mln zł (w tym 60 mln zł na konkurs, który trwa od czerwca).

W najbliższym naborze współpracujący ze sobą przedsiębiorcy zawalczą o dotacje, które sfinansują im m.in. udział w krajowych i zagranicznych wydarzeniach targowo-wystawienniczych oraz seminariach i szkoleniach dotyczących pozyskiwania wiedzy na temat ekspansji. Warto podkreślić, że dla wielu koordynatorów Krajowych Klastrów Kluczowych fundusze unijne są buforem obniżającym ryzyko i koszty wejścia na nowy rynek.

Platformy startowe

Do końca perspektywy Ministerstwo Rozwoju przeznaczy aż 180 mln EUR na oryginalne przedsięwzięcia, które młode, przedsiębiorcze osoby z tzw. ściany wschodniej przekują w biznes. W ubiegłym roku innowatorzy zgłosili w sumie ponad 2 tys. oryginalnych przedsięwzięć. Przychodzili z nimi do platform działających w trzech miastach — Białymstoku (Hub of Talents), Kielcach (TechnoparkBiznesHub) i Lublinie (Connect). Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, organizator naboru, przyznała 103 start-upom dotacje na łączną kwotę ponad 79 mln zł. W tym roku na mapie Polski Wschodniej przybędzie platform, które często są określane jako laboratoria testujące innowacje. Może ich powstać nawet dziesięć. Będą zapewniały start-upom mentorów, ekspertów oraz specjalistyczne usługi biznesowe, prawne i technologiczne. Co ważne, będą budowały też partnerstwa, w ramach których przedsiębiorstwa, klastry i uczelnie pomogą młodym spółkom rozwijać nowatorskie pomysły.

Postawić na dizajn

Dobra wiadomość czeka też na firmy, które stawiają na wzornictwo. Ministerstwo Rozwoju zaplanowało na działanie 1.4 POPW („Wzór na konkurencję”) aż 505 mln zł (w tym 250 mln zł na nabór trwający od czerwca). Firmy rzadko realizują prace badawcze dotyczące wyjątkowo nowatorskich projektów. Być może mają do czynienia z innowacjami organizacyjnymi, a nie produktowymi i procesowymi, które są oczekiwane najczęściej w konkursach z unijnymi grantami. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Firmy / Najciekawsze unijne dotacje dla firm w 2018 r.