Najgorszy miesiąc franka szwajcarskiego od prawie 2 lat

opublikowano: 23-04-2019, 08:16

Analitycy spodziewają się dalszego słabnięcia waluty Szwajcarii.

Frank stracił ponad 2 proc. wartości wobec euro w tym miesiącu. Ostatni raz słabł tak w lipcu 2017 roku. Słabnięcie franka tłumaczone jest malejącą zmiennością na rynkach i mniejszym zainteresowaniem "bezpiecznymi przystaniami".

Procentowa zmiana EURCHF od początku kwietnia
Zobacz więcej

Procentowa zmiana EURCHF od początku kwietnia

- Pesymizm dotyczący globalnej gospodarki okazał się trochę przesadzony – powiedział Jeremy Stretch, szef strategii walut G10 w Canadian Imperial Bank of Commerce. – SNB prawdopodobnie będzie mógł spać trochę spokojniej w okresie najbliższych kilku miesięcy niż na koniec pierwszego kwartału – dodał.

We wtorek rano trzeba zapłacić 1,1427 CHF za euro. Na koniec 2018 roku było to 1,1255 za euro. Mediana prognoz analityków notowań franka na koniec drugiego kwartału to 1,1300 za euro.

Stretch prognozuje, że frank osłabnie do 1,15 za euro w perspektywie sześciu miesięcy i do 1,16 za euro w 2020 roku. Manuel Oliveri, strateg walutowy Credit Agricole prognozuje jeszcze większe osłabienie szwajcarskiej waluty.

- Jeśli wrażliwy na eksport sektor przemysłowy odbije wraz z rosnącym apetytem na ryzyko, czego się spodziewamy, euro prawdopodobnie skorzysta na napływie kapitału związanym zarówno z lepszą oceną ryzyka aktywów jak i handlu – powiedział.

Prognozuje, że w przyszłym roku frank osłabnie do 1,1950 za euro.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu