Najgorszy tydzień złota od siedmiu miesięcy

opublikowano: 08-12-2017, 22:23
aktualizacja: 08-12-2017, 22:24

Kruszec płaci za zbliżanie się kolejnej podwyżki stóp Fedu oraz dobre sygnały z polityki i gospodarki USA.

Notowania złota w dolarze amerykańskim zakończyły tydzień 2,5-procentową przeceną, największą od początku maja. Nastawieniu do kruszcu szkodzi oczekiwana w przyszłym tygodniu podwyżka stóp procentowych Fedu, która po lepszych od prognoz piątkowych danych z amerykańskiego rynku pracy jest niemal przesądzona, oraz prace nad reformą podatkową w USA. Przecenie złota towarzyszył największy od roku tygodniowy skok indeksu dolara oraz utrzymywanie się indeksu giełdy nowojorskiej S&P500 w pobliżu rekordu.

- Obserwujemy pozycjonowanie się inwestorów pod podwyżkę stóp, a nastroje w przyszłym tygodniu powinno wspierać odsunięcie terminu blokady rządu federalnego oraz postęp w negocjacjach brexitowych – komentuje dla Bloomberga Barnabas Gan, ekonomista banku OCBC.

Do blokady wydatków rządu nie dojdzie dzięki przesunięciu przez kongres jej terminu o dwa tygodnie, a projekt reformy podatkowej przeszedł przez senat. Tymczasem przełamanie impasu w negocjacjach brexitowych umożliwiło ich przejście do spraw związanych z handlem, a dane z amerykańskiego rynku pracy za listopad pokazały 228 tys. nowych etatów, w porównaniu z oczekiwaniami sięgającymi 195 tys.

„Ten raport nie tylko daje zielone światło grudniowej podwyżce stóp, ale także powinien skutkować podniesieniem prognoz decydentów odnośnie podwyżek na przyszły rok” – zauważa w nocie do klientów Jason Schenker, prezes ośrodka Prestige Economics.

Złoto, fot. Bloomberg
Złoto, fot. Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane