Najlepsze konta oszczędnościowe

opublikowano: 17-01-2023, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Na pierwszy rzut oka okazyjnych ofert nie brakuje. Większość to jednak promocje, które nie obowiązują długo.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • które banki oferują najwyżej oprocentowane konta oszczędnościowe
  • czego wymagają od oszczędzających
  • jakie oferty są najlepsze dla nowych klientów oraz gdzie szukać promocji dla dotychczasowych

Oprocentowanie kont oszczędnościowych tylko pozornie jest znacznie bardziej atrakcyjne niż lokat - większość banków chwali się ofertami dającymi 8 proc. w skali roku. Wystarczy jednak wczytać się w regulaminy, aby odkryć, że czas naliczania relatywnie wysokich odsetek to zwykle nie więcej niż trzy miesiące. Ponadto powszechna staje się konieczność regularnych wpłat i akceptacja zgód marketingowych. Ze świecą szukać też ofert, które nie wiążą się z koniecznością wpłaty tzw. nowych środków.

Wiele kont oszczędnościowych, często tych najbardziej korzystnych, służy bankom do pozyskiwania nowego kapitału, dlatego zarezerwowanych jest tylko dla nowych klientów. Jako że część oszczędzających nie jest skłonna do otwarcia kolejnego już konta, podzieliliśmy nasz ranking na oferty dla nowych i stałych klientów. Patrzyliśmy nie tylko na oprocentowanie, ale również okres jego obowiązywania oraz konieczność spełnienia dodatkowych wymogów.

Tylko dla nowych klientów

Konto oszczędnościowe (promocja CitiKonta) - Citi handlowy – 8,6 proc.

Najwyższe oprocentowanie w rankingu przy miesięcznej kapitalizacji instytucja daje nowym klientom (osobom, które nie posiadały konta w Citibanku po 31 grudnia 2020 r.) na cztery miesiące dla kwoty nie przekraczającej 100 tys. zł. Oprócz założenia darmowego konta osobistego wymaga od oszczędzającego wpłaty co najmniej 2 tys. zł na ROR. Po upływie promocji oprocentowanie spada do 3 proc.

Nest Konto Oszczędnościowe - Nest Bank – 8,25 proc.

Nieco niższe oprocentowanie bank rekompensuje wysokim górnym limitem wpłaty, wynoszącym 400 tys. zł. Promocyjna wersja konta obowiązuje od dnia jego otwarcia do końca miesiąca kalendarzowego i przez kolejne dwa miesiące - potem zmienia się w standardową ofertę oprocentowaną na 3 proc. Wymagane jest darmowe konto osobiste.

Konto Oszczędnościowe - Bank Pekao – 8 proc.

Promocyjne oprocentowanie, limit wpłaty sięgający 200 tys. zł oraz kapitalizację miesięczną bank oferuje na 183 dni. Wystarczą darmowe konto osobiste, status nowego klienta lub stałego, jeśli saldo na wszystkich rachunkach w ostatnich trzech miesiącach 2022 r. nie przekraczało 2 tys. zł. Dużo do życzenia pozostawia standardowa oferta, która zaczyna obowiązywać po upływie promocyjnej i daje tylko 2 proc. w skali roku.

Moje cele – mBank – 8 proc.

Kolejne konto oszczędnościowe reklamowane jako przeznaczone również dla stałych klientów, od których jednak wymaga braku jakiejkolwiek historii oszczędzania na depozytach dla kwot powyżej 1 tys. zł. Daje możliwość wpłaty nie więcej niż 50 tys. zł i wymaga, aby w danym miesiącu suma wpływów na konto oszczędnościowe była większa od sumy obciążeń o minimum 100 zł. Oszczędzać można bowiem nie tylko przez jednorazową wpłatę na rachunek, ale też zaokrąglanie kwoty lub pobieranie określonego procentu od każdej transakcji na koncie osobistym.

Czołówka

BankOprocentowanie (w proc.)Maksymalna wpłata (w tys. zł)Konto osobisteDodatkowe czynności
Citi Handlowy8,6100TakTak
Nest Bank8,25400TakNie
Bank Pekao8200TakNie
mBank850TakTak

Źródło: Banki, Bankier.pl

Dla stałych i nowych klientów

Otwarte Konto Oszczędnościowe - ING Bank Śląski - 8 proc.

Za obowiązujące przez trzy miesiące oprocentowanie promocyjne dla środków nie większych niż 400 tys. zł bank nie oczekuje żadnych dodatkowych czynności - obejdzie się nawet bez konta osobistego, konieczne są jednak tzw. nowe środki. Kapitalizacja odbywa się dopiero na koniec okresu, a oprocentowanie w ofercie standardowej to 1,5 proc.

Konto Oszczędnościowe Profit – Bank Millennium – 8 proc.

Aby uzyskać najwyżej oprocentowane konto oszczędnościowe dla stałych i nowych klientów należy nie tylko posiadać konto osobiste, ale też dokonać pięciu transakcji kartą lub blikiem w ciągu miesiąca kalendarzowego – w przypadku nie spełnienia tego warunku oprocentowanie spada do 7 proc. Maksymalna wpłata to 300 tys. zł, a kapitalizacja jest miesięczna. Okres obowiązywania promocji to 90 dni, potem oprocentowanie spada do 2 proc.

Elastyczne Konto Oszczędnościowe – Velo Bank – 8 proc.

Oferta z kategorii tych bardziej skomplikowanych. Za atrakcyjne oprocentowanie na okres 90 dni przy kapitalizacji miesięcznej dla oszczędności sięgających nawet 400 tys. zł instytucja oczekuje posiadania konta osobistego, zaakceptowania zgód marketingowych oraz wpłaty nowych środków. Po upływie obowiązywania promocji oprocentowanie spada do zaledwie 0,05 proc.

Konto Mega Oszczędnościowe - Alior Bank – 7,5 proc.

Nieco niższe oprocentowanie od liderów rankingu Alior daje dla nowych środków nie większych niż 200 tys. zł na okres trzech miesięcy. Wymaga jednak nie tylko posiadania konta osobistego, ale również zapewnienia wpływu w wysokości co najmniej 2 tys. zł - w przeciwnym razie oprocentowanie spada do 4 proc. Po upływie promocji w obu wariantach oprocentowanie kurczy się do 1 proc.

Konto Oszczędnościowe Plus – PKO BP – 7,5 proc.

Stosunkowo krótki okres obowiązywania promocji (60 dni) bank rekompensuje kapitalizacją miesięczną oraz brakiem jakichkolwiek limitów dla wpłat. Oczekuje jednak nowych środków i konta osobistego oraz daje ledwie 2 proc. w skali roku w ofercie standardowej do 30 czerwca 2023 r., po którym proponuje jeszcze słabsze 0,5 proc.

Czołówka

BankOprocentowanie (w proc.)Maksymalna wpłata (w tys. zł)Konto osobisteDodatkowe czynności
ING Bank Śląski8400NieNie
Bank Millenium8300TakTak
Velo Bank8400TakTak
Alior Bank7,5200TakTak
PKO BP7,5BrakTakNie

Źródło: Banki, Bankier.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane