Najnowsza siódemka PFR Ventures

opublikowano: 16-04-2020, 22:00

Epidemia nieco przewartościowała rynek venture capital. PFR zapewnia jednak, że pieniądze na inwestycje są.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • które fundusze venture capital otrzymają pieniądze od PFR,
  • czy udało im się zebrać kapitał od inwestorów i w jakie spółki zainwestowały,
  • jak kryzys wywołany pandemią wpływa na spółki portfelowe.

Siedem funduszy venture capital o łącznej kapitalizacji 816 mln zł — Polski Fundusz Rozwoju (PFR) podsumował inwestycyjne działania PFR Ventures z ostatnich miesięcy i ogłosił listę podmiotów, które zostały dofinansowane. Wsparcie publiczne z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-20 sięgnęło ponad 305 mln zł, pozostała część pochodzi od prywatnych inwestorów.

W RĘKACH INWESTORÓW:
W RĘKACH INWESTORÓW:
Zdajemy się na doświadczenie naszych funduszy. Ich niezależność i kompetencja pozwolą im podejmować właściwe decyzje inwestycyjne, także w czasach trudnej sytuacji ekonomicznej — mówi Maciej Ćwikiewicz, prezes PFR Ventures.
Fot. WM

Finansowanie od PFR Ventures otrzymały: Avia Capital, FundingBox Deep Tech Fund, Icos Capital Fund, Movens Capital, Oxx, SMOK Ventures oraz YouNick. O części z tych inwestycji informowaliśmy już w „PB”. Formalnie umowy podpisywane były pod koniec 2019 r., a fundusze przygotowywały się do rozpoczęcia aktywności. Nie wszystkie jednak osiągnęły jeszcze gotowość inwestycyjną.

— Trzy fundusze, o których teraz mówimy, mają już zgodę UOKiK na działanie i są w trakcie rejestracji w KNF. Pozostałe są w pełni operacyjne, a blisko 2/3 dokonało już inwestycji. W portfelu trzymamy tylko najlepszych graczy, dlatego pożegnaliśmy się z zespołami, które nie spełniały naszych oczekiwań — mówi Maciej Ćwikiewicz, prezes PFR Ventures.

Z zaprezentowanej siódemki największy kapitał zebrały: Oxx — 305 mln zł (24 mln zł stanowi wkład PFR), Avia — 240 mln zł (100 mln zł od PFR) i Icos — 80 mln zł (połowa od PFR). Avia i Icos to podmioty dofinansowane wspólnie przez PFR Ventures i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu PFR NCBR CVC, wspierającego z jednej strony rozwój innowacyjnych start-upów, z drugiej także korporacyjnych funduszy venture capital.

Pozostałe, zasilane z budżetu PFR, będą inwestować w spółki technologiczne na różnym poziomie rozwoju — od tych, które mają dopiero pomysł na biznes, prototyp rozwiązania, po firmy z pierwszymi klientami, szykujące się do ekspansji zagranicznej. Aktywność wykazały już m.in. Smok Ventures (zainwestował w SmartHotel oraz ExitPlan), Oxx wspólnie z Kernett Partners zapewnił ponad 22 mln USD w rundzie A dla spółki Codility. Fundusz korporacyjny Icos wspólnie z EEC Magenta (wcześniej dofinansowany przez PFR) w rundzie A zainwestował w Reliability Solutions ponad 13 mln zł. Sytuacja wynikająca z pandemii koronawirusa nie zachwiała aktywnością funduszy z rodziny PFR Ventures.

— VC to typ inwestycji obarczony bardzo dużym ryzykiem, ale przekładającym się potencjalnie na bardzo wysoki zwrot. Nie sądzimy, aby sytuacja znacząco wpłynęła na profil tego instrumentu. Uważamy, że obniżenie wycen start-upów może być okazją dla inwestorów. Kłopoty gospodarcze ochłodziły trochę rozgrzane oczekiwania start- -upów w zakresie wycen. Do szacunków podchodzi się teraz ostrożniej — dodaje szef PFR Ventures.

Nie ujawnia natomiast kondycji start-upów z portfeli funduszy wcześniej dofinansowywanych przez PFR Ventures.

— Dane są objęte tajemnicą. W grupie ponad 250 naszych wszystkich inwestycji wpływ epidemii jest bardzo zróżnicowany. Widzimy wyzwania, jak w przypadku Booksy, ale też dostrzegamy szansę, jaką wykorzystują spółki takie jak Infermedica czy InteliWISE. Czas kryzysu to świetny grunt do tworzenia innowacji — w formie nowych spółek lub pivotów [zmiana strategii biznesowej — przyp. red.] — podkreśla Maciej Ćwikiewicz.

— W 2019 r. odnotowaliśmy rekord wartości kapitału zainwestowanego na polskim rynku VC. Udział funduszy uruchomionych z Grupą PFR wyniósł około 13 proc. Liczymy, że w 2020 r. będzie jeszcze większy, choć oczywiście nie dominujący — dodaje Paweł Borys, prezes PFR.

Poznaj program warsztatu "Alternatywne Spółki Inwestycyjne", 25 września 2020, Warszawa >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane