Najpopularniejsze są kupony podarunkowe

Marlena Gałczyńska
opublikowano: 03-10-2003, 00:00

Papierowe kupony to nie jedyna forma bonów pracowniczych. Od niedawna mogą być emitowane w postaci karty elektronicznej.

Bardzo popularne we Francji, Niemczech czy Włoszech bony podarunkowe pojawiły się w Polsce około 10 lat temu.

Powodem wprowadzenia tej formy wynagrodzenia w naszym kraju były bynajmniej nie nowe regulacje prawne, ale zapotrzebowanie potencjalnych klientów. Właściciele małych i średnich przedsiębiorstw, znając zachodnie rozwiązania, wymusili na dużych sieciach handlowych wprowadzenie takich kuponów na polski rynek.

— Dla przedsiębiorcy bony to bardzo praktyczne rozwiązanie. Zamiast kupować paczki na święta czy posiłki dla pracowników, które siłą rzeczy nie mogły nikogo do końca zadowolić, zaczęliśmy rozdawać pracownikom bony —tłumaczy Dorota Szulkowska z PZ Cussons Polska.

Najczęściej bony pracownicze są emitowane w postaci papiero- wej i mają 12-miesięczy termin ważności. Ich nominały wynoszą od 3-5 zł (kupony na posiłek) do 100 zł w przypadku bonów podarunkowych lub premiowych. Nowością są rozwiązania łączące cechy bonu pracowniczego i karty płatniczej.

— Wartość bonu może być zapisywana na karcie płatniczej co pozwala na doładowywanie jej na dowolną sumę, nieograniczoną nominałem kuponu — wyjaśnia Adam Kompowski, prezes spółki Bonus Systems Polska.

Taki bon jest ważny nawet przez dwa lata.

Należy jednak pamiętać, że liczba punktów realizujących bony jest ograniczona i w przypadku małych emitentów oznacza tylko kilkanaście placówek handlowych lub usługowych. Kupony największych graczy na rynku, Sodexho czy Bonus Systems, można zrealizować nawet w 20 tys. punktów. W przypadku bonów zapisywanych na karcie płatniczej liczba sięga nawet 70 tys.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marlena Gałczyńska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Najpopularniejsze są kupony podarunkowe