Najtrudniejszy kwartał Amiki

opublikowano: 16-09-2022, 13:30
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Bieżący kwartał będzie dla Amiki najgorszy w tym roku. Strata przekroczy tę z poprzedniego kwartału.

Od od kwietnia do czerwca wielkopolski producent AGD miał 7,2 mln zł straty netto. Jest ona dwunastokrotnie większa niż spodziewana przez analityków. Strata EBIT sięgnęła aż 20 mln zł, podczas gdy rynek oczekiwał dodatniego wyniku.

Bez zysku:
Bez zysku:
Choć przychody kierowanej przez Jacka Rutkowskiego Amiki w pierwszej połowie tego roku wzrosły, to rosnące koszty mocno odcisnęły się na pozostałych wynikach. Wynik finansowy był ujemny.
materiały prasowe

Mimo to stosunek długu netto do wyniku EBITDA na koniec czerwca był na bezpiecznym poziomie 1,2.

Nie jest to jednak koniec złych wieści dla akcjonariuszy Amiki.

— Trzeci kwartał będzie dla nas ewidentnie najtrudniejszy. Zapowiada się, że możemy mieć głębszą stratę operacyjną niż w drugim — mówi Michał Rakowski, członek zarządu spółki ds. finansowych.

W jego ocenie przychody Amiki w bieżącym kwartale będą niższe niż rok wcześniej. Wynika to z mniejszego wolumenu sprzedaży, co w największym stopniu dotyczy sprzętu grzejnego. Na „spore”, jak to określa menedżer, spadki wpływ ma głównie rynek wschodni.

— Wiemy już, jak wygląda sprzedaż w lipcu i sierpniu. Spodziewam się mniejszych wartości za cały kwartał niż w minionym roku — mówi Michał Rakowski.

Przypomnijmy, że sprzedaż spółki w trzecim kwartale zeszłego roku przekroczyła 851 mln zł.

Większy optymizm ma wobec ostatniego kwartału roku.

— Choć cały rynek wykazuje tendencję spadkową i notujemy też mniejszy popyt na nasze produkty, to liczę na to, że sytuację poprawi sezon na sprzęt grzejny — uważa członek zarządu Amiki.

W drugiej połowie roku firma z Wronek przeznaczy też mniejsze kwoty na inwestycje.

— Do kolejnych inwestycji, szczególnie dotyczących zwiększenia mocy produkcyjnych, podchodzimy ostrożnie. Raczej przesuwamy je w czasie, będziemy jednak inwestować w automatyzację i digitalizację — mówi Michał Rakowski.

Całoroczny CAPEX Amiki ma się zamknąć 70 mln zł, ale już w pierwszym półroczu spółka wydała 44 mln zł.

Poznaj program warsztatów online “Alternatywne Spółki Inwestycyjne (ASI) - studium przypadku”, 29 listopada >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane