Największe kwartalne osłabienie złotego od 2013 roku

opublikowano: 30-06-2016, 21:34

Złoty był w drugim kwartale drugą najmocniej słabnącą walutą gospodarek wschodzących.

W drugim kwartale złoty osłabł wobec euro o 3 proc. To jego największe osłabienie od 2013 roku. Tylko meksykańskie peso zanotowało w drugim kwartale większą stratę. 
Polska jest największym odbiorcą funduszy Unii Europejskiej i najbardziej płynnym rynkiem walutowym we wschodniej Europie. To spowodowało mocne osłabienie złotego po wiadomości, że Brytyjczycy zdecydowali o wyjściu kraju z Unii Europejskiej. Złoty słabł jednak już wcześniej w związku obawami spowodowanymi zwiększonymi wydatkami rządu na programy socjalne, a także kwestią konwersji kredytów walutowych.

Piotr Bujak, główny ekonomista PKO Banku Polskiego podkreśla, że to „fiskalna i polityczna niepewność” wpłynęła na notowania złotego. Jego zdaniem, może je poprawić deklaracja rządu utrzymania dyscypliny fiskalnej w następnych latach oraz brak wydarzeń, które popsułyby klimat inwestycyjny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Największe kwartalne osłabienie złotego od 2013 roku