Największe spowolnienie brytyjskiego przemysłu od ponad sześciu lat

opublikowano: 01-08-2019, 11:20

Sektor przemysłowy w Wielkiej Brytanii nie rozwijał się w lipcu 2019 r. trzeci miesiąc z rzędu notując największe spowolnienie od ponad sześciu lat, borykając się z kontynuacją spadku popytu.

Utrzymująca się słabość częściowo odzwierciedla pozbywanie się zapasów zgromadzonych na początku roku przed pierwotną datą marcowego brexitu. Jest też jednak następstwem spowolnienia globalnego wzrostu gospodarczego i niepewności politycznej – ocenia firma IHS Markit.

Wielka Brytania
fot. REUTERS/Toby Melville/File Photo/Forum

Jej wskaźnik PMI wyniósł w lipcu 48 pkt. tyle samo co miesiąc wcześniej.  Tym samym utrzymał się poniżej poziomu 50 pkt. oddzielającego ekspansję od kurczenia się danego segmentu gospodarki. 

Spadło zatrudnienie, a firmy zgłosiły, że niektórzy klienci kierowali łańcuchy dostaw z Wielkiej Brytanii z powodu zbliżającego się wyjścia z Unii Europejskiej.

Dane o produkcji mogą pozostać zmienne w nadchodzących miesiącach, szczególnie jeśli firmy ponownie zwiększą przygotowania do brexitu przed terminem 31 października. Premier Boris Johnson powiedział, że wtedy Wielka Brytania opuści UE z lub bez umowy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane