Największy fundusz metali pozwał bank za manipulację na rynku miedzi

opublikowano: 20-10-2017, 06:39
aktualizacja: 20-10-2017, 06:40

Red Kite Management, największy na świecie fundusz hedgingowy grający na rynku metali pozwał Barclays za nadużycia, na których miał stracić co najmniej 850 mln USD między 2010 a 2013 rokiem.

Red Kite twierdzi w pozwie, że Barclays umożliwiał swoim pracownikom dzielenie się informacjami poufnymi na temat pozycji zajmowanych przez fundusz na giełdzie metali w Londynie. Traderzy grający na rachunek brytyjskiego banku mieli dzięki temu możliwość łatwego zarobienia pieniędzy. Barclays miał również manipulować kursami zamknięcia notowań metali, wykorzystywanymi jako benchmark. 

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Barclays, który w przeszłości był już karany m.in. za manipulację stopą Libor, odrzucił zarzuty funduszu.

Założony w 2005 roku Red Kite jest jednym z ostatnich funduszy hedgingowych grających na rynku towarowym po tym jak wielu jego rywali zakończyło działalność w ostatniej dekadzie. Bloomberg przypomina, że pozew, który trafił do brytyjskiego sądu, obejmuje okres nakręcanego przez Chiny boomu na rynku miedzi, kiedy jej cena przekraczała 10 tys. USD za tonę w 2011 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu