Największy fundusz metali pozwał bank za manipulację na rynku miedzi

aktualizacja: 20-10-2017, 06:40

Red Kite Management, największy na świecie fundusz hedgingowy grający na rynku metali pozwał Barclays za nadużycia, na których miał stracić co najmniej 850 mln USD między 2010 a 2013 rokiem.

Red Kite twierdzi w pozwie, że Barclays umożliwiał swoim pracownikom dzielenie się informacjami poufnymi na temat pozycji zajmowanych przez fundusz na giełdzie metali w Londynie. Traderzy grający na rachunek brytyjskiego banku mieli dzięki temu możliwość łatwego zarobienia pieniędzy. Barclays miał również manipulować kursami zamknięcia notowań metali, wykorzystywanymi jako benchmark. 

fot. Bloomberg
Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Barclays, który w przeszłości był już karany m.in. za manipulację stopą Libor, odrzucił zarzuty funduszu.

Założony w 2005 roku Red Kite jest jednym z ostatnich funduszy hedgingowych grających na rynku towarowym po tym jak wielu jego rywali zakończyło działalność w ostatniej dekadzie. Bloomberg przypomina, że pozew, który trafił do brytyjskiego sądu, obejmuje okres nakręcanego przez Chiny boomu na rynku miedzi, kiedy jej cena przekraczała 10 tys. USD za tonę w 2011 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Największy fundusz metali pozwał bank za manipulację na rynku miedzi