Czytasz dzięki

Największy od 10 lat skok na giełdzie w Indiach

Po tym jak rząd zapowiedział obniżenie podatku CIT, giełda indyjska zanotowała największą zwyżkę od maja 2009 r.

Indeks parkietu w Bombaju SENSEX30 skoczył w piątek o 5,3 proc. po tym, jak minister finansów Nirmala Sitharaman zapowiedział obniżenie CIT z 30 proc. do 22 proc. Stopa opodatkowania, która do tej pory należała do najwyższych w regionie, spadnie w okolice średniej. Reakcję widać było też na rynku walutowym i obligacji — rupia umocniła się do dolara o 0,3 proc., a rentownościpapierów 10-letnich skoczyły o 20 pkt baz., czyli najmocniej od 2,5 roku. Skutkiem obniżki będzie wyższy deficyt finansów publicznych, jednak priorytetem jest w tym momencie wzrost, komentują specjaliści.

— To poprawi nastroje inwestorów. Obniżka podatków pomoże spółkom zwiększać rentowność i wesprze zaufanie przedsiębiorców, a skutkiem powinny być wyższe wyceny akcji — komentuje Vaibhav Sanghavi z bombajskiego biura Avendus Capital.

Decyzja rządu zbiegła się z pogorszeniem koniunktury na indyjskim rynku akcji. SENSEX30, który od dołka z 2016 r. do szczytu sprzed czterech miesięcy urósł inwestorów ciążyły zwłaszcza kłopoty z płynnością w sektorze deweloperskim — niewypłacalnośćogłosiła instytucja Altico India Capital, która finansowała branżę. W kryzysie znajduje się cały pozabankowy system pożyczkowy, który odpowiada za jedną piątą nowych kredytów w Indiach. Akcja kredytowa tego rodzaju firm spadła o 30 proc. r/r, a to właśnie one napędzały wzrost gospodarczy, oferując finansowanie małym firmom i konsumentom, których dostęp do kredytu był wcześniej bardzo ograniczony. Ekonomiści liczą, że ożywić gospodarkę może jednak właśnie zapowiedziany w piątek pakiet podatkowy, którego wartość szacuje się na 20 mld USD.

Obniżka CIT powinna wesprzeć inwestycje w sektorze prywatnym i przyciągnąćzagraniczne inwestycje bezpośrednie. Przedsiębiorcy od dłuższego czasu wzywali rząd do zwiększenia stymulacji gospodarki, oceniając dotychczasowe kroki, w tym wart 24 mld USD pakiet wsparcia ze strony banku centralnego, jako niedostateczne. Akcje indyjskie znaleźć można w portfelach funduszy akcji rynków wschodzących oraz rynków azjatyckich — największy udział, sięgający 44 proc., mają w funduszu Investor Indie i Chiny, który w ostatnich 12 miesiącach dał zarobić 2,7 proc. W całości Indiom dedykowany jest fundusz Allianz India Equity, który jednak w ciągu roku przyniósł 10-procentową stratę.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane