Największy od 1996 r. niedobór pracowników w Rosji

  • PAP
opublikowano: 18-05-2023, 18:01
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Ponad jedna trzecia rosyjskich przedsiębiorstw przemysłowych boryka się z brakiem pracowników; ma to związek z mobilizacją - napisał w czwartek portal Politico.

Moskwa, Rosja
Moskwa, Rosja
Bloomberg

Portal powołał się na dane sondażu przeprowadzonego przez rosyjski Instytut Polityki Gospodarczej Jegora Gajdara wśród około 1000 managerów przedsiębiorstw przemysłowych. Wynika z nich, że w kwietniu 2023 roku 35 proc. firm zmagało się z brakiem siły roboczej. "To największy niedobór siły roboczej od czasu objęcia władzy przez Putina", podkreślił portal Politico.

Siergiej Cuchło, przedstawiciel instytutu powiedział, że niedobór pracowników w kraju stanowi "poważny i długoterminowy problem", który hamuje wzrost przemysłowy kraju i że ma on związek z ogłoszoną we wrześniu "częściową mobilizacją", (w ramach której dziesiątki tysięcy rosyjskich mężczyzn trafiły na front - PAP).

Brak kadr najbardziej jest widoczny w przemyśle lekkim i inżynierii mechanicznej - powiedział Cuchło i dodał, że wyjście z rynku rosyjskiego marek, które generowały wiele miejsc pracy, takich jak McDonald's i Starbucks, stworzyło teoretyczne możliwości dla lokalnych przedsiębiorców. Podkreślił jednak, że "po prostu nie ma nikogo, kto mógłby pracować", by napędzać rosyjską gospodarkę.

Portal Politico przypomniał, że Władimir Putin przyznał w kwietniu, że rządzony przez niego kraj "nie ma wystarczającej liczby pracowników", a rosyjski minister rozwoju gospodarczego Maksim Reszetnikow w marcu powiedział, że kwestie szkolenia i wydajności pracy stają się "kwestiami przetrwania" w Rosji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane