Największy spadek zatrudnienia w Singapurze od ponad 20 lat

  • PAP
opublikowano: 16-03-2021, 19:03

W Singapurze zanotowano największy od ponad 20 lat spadek zatrudnienia. Główną przyczyną są duże zwolnienia zagranicznych pracowników – poinformowało we wtorek ministerstwo siły roboczej tego azjatyckiego kraju.

Singapur
Singapur
fot. Wei Leng Tay/Bloomberg

W 2020 roku zatrudnienie wśród ekspatów i innych pracowników napływowych spadło w Singapurze o ponad 180 tys. - wynika z raportu ministerstwa.

Najwięcej cudzoziemców straciło pracę w sektorze usług (94,1 tys.), nieco mniej w budownictwie i w sektorze produkcyjnym (odpowiednio 52,8 tys. i 34.2 tys.). Pozwolenia na pracę tego rodzaju, które są zwykle przyznawane zagranicznym pracownikom średniego i wyższego szczebla, straciło około 43 tys. osób.

Wielu mieszkających w mieście-państwie cudzoziemców straciło zatrudnienie w wyniku recesji, do której doprowadziła pandemia Covid-19. W 2020 roku singapurski PKB skurczył się o 5,8 proc. Kryzys gospodarczy mniej odczuli obywatele Singapuru. Średnia stopa bezrobocia w 2020 roku wyniosła ok. 3 proc., w porównaniu z 2,3 proc. rok wcześniej.

Z informacji ministerstwa siły roboczej wynika, że najbardziej ucierpieli pracownicy turystyki, kultury i usług, najmniej zaś osoby zatrudnione w administracji, edukacji, służbie zdrowia, opiece społecznej, przedsiębiorstwach związanych z informacją i komunikacją oraz w sektorze finansowym.

Rząd poinformował, że przeznaczy w tym roku równowartość 18,6 mld USD na program wspierania zatrudnienia, w ramach którego obowiązują dopłaty do wynagrodzeń.

Spośród 5,8 mln mieszkańców Singapuru blisko 1,6 mln to osoby nieposiadające obywatelstwa ani statusu rezydentów. Miasto-państwo od lat jest celem imigracji wysoko wykwalifikowanych specjalistów, w tym pracowników międzynarodowych korporacji. Według najnowszego raportu HSBC Expat Explorer Survey, przeprowadzonego na początku pandemii, Singapur zajmował wówczas drugie miejsce na świecie pod względem atrakcyjności zatrudnienia dla międzynarodowych ekspatów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane