Największy szwedzki bank wycofuje się z krajów bałtyckich

opublikowano: 16-05-2019, 10:21

Svenska Handelsbanken, największy szwedzki bank pod względem aktywów uznał, że koszty działalności w krajach bałtyckich, gdzie jest obecny od 10 lat, jest dla niego zbyt wysoki.

Zaangażowanie Handelsbanken w krajach bałtyckich nie jest tak duże jak np. Swedbanku, czy SEB. Pomimo to zdecydował o zamknięciu oddziałów w Tallinie, Rydze i Wilnie. To pierwsza ważna decyzja podjęta przez nową prezes banku. Carina Akerstrom ogłosiła w marcu zamiar zatrzymania wzrostu kosztów banku i poprawę jego rentowności.

fot. Bloomberg

Handelsbanken ogłosił w czwartek, że pomimo wdrożonych rozwiązań mających zwiększyć efektywność, działalność w Estonii, na Łotwie i Litwie nie przyniosła satysfakcjonujących wyników.

- Opłacalność jest zbyt niska, a koszty zbyt wysokie – poinformował bank. – To, w połączeniu ze zmianami zachowań wielu klientów oraz wzrostem potrzeb inwestycyjnych spowodowało, że bank zdecydował stopniowo zakończyć działalność w trakcie 2020 roku – dodał.

Oddziały Handelsbanken w krajach bałtyckich miał sumę bilansowa ok. 2 mld SEK (208 mln USD). 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane