Największy w Europie producent gazu ma go coraz mniej

opublikowano: 16-09-2016, 10:18

Holandia wykorzystała prawie 80 proc. posiadanych zasobów gazu ziemnego, poinformował urząd statystyczny tego kraju.

Wydobycie spadło o 38 proc. w okresie ostatnich dwóch lat i prawdopodobnie będzie spadało nadal, bo rząd chce je ograniczać z powodu trzęsień ziemi w prowincji Groningen, gdzie znajdowały się największe w Europie złoża gazu.

Reuters/FORUM

Wydobycie gazu w Holandii wyniosło 3,85 bln metrów sześciennych od odkrycia złóż w Groningen w 1959 roku. To więcej niż wynosiło globalne wydobycie w 2015 roku. Zasoby gazu w Holandii szacowane są obecnie na 940 mld metrów sześciennych. W ubiegłym roku wydobycie sięgnęło 52 mld metrów sześciennych i było najniższe od lat 70. ubiegłego wieku. W 2013 roku doszło do 84 mld metrów sześciennych. W czwartek holenderski parlament zdecydował, że wydobycie ze złoża Groningen nie może przekraczać 24 mld metrów sześciennych rocznie przez następne pięć lat. W 2015 roku wpływy z gazu do budżetu państwa wyniosły 5,3 mld EUR. Dwa lata wcześniej sięgały 15,4 mld EUR.
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane