W marcu największy wzrost ceny złota od 32 miesięcy

opublikowano: 31-03-2023, 08:13
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Złoto zmierza do zakończenia marca największym miesięcznym wzrostem ceny od lipca 2020 roku, informuje Reuters.

W piątek rano kurs złota na rynku spot rósł o 0,1 proc. do 1981,59 USD, a złoto z kwietniowych kontraktów taniało o 0,1 proc. do 1979 USD. W marcu cena złota rośnie o 8 proc., a w pierwszym kwartale o 7,4 proc.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Notowaniom złota sprzyjał w marcu wzrost zmienności na rynkach wywołany obawą kryzysu bankowego po tym jak w USA upadły dwa banki, a problemy szwajcarskiego Credit Suisse doprowadziły do jego przejęcia przez UBS. Ucieczka do „bezpiecznych przystani” spowodowała, że w marcu cena złota kilka razy przekroczyła 2000 USD. Kruszec drożał także dzięki słabnięciu dolara amerykańskiego w związku z rosnącym przekonaniem, że Fed będzie łagodził politykę monetarną. CME FedWatch Tool pokazuje, że rynek widzi coraz większe prawdopodobieństwo wstrzymania się banku centralnego od podwyżki stóp w maju. Obecnie szacuje je na ok. 47 proc., a tydzień temu oceniał je na 83 proc. Indeks dolara spada w marcu jak dotąd o 2,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane