Czytasz dzięki

Nalot FBI na spółką powiązaną z ukraińskim oligarchą

opublikowano: 05-08-2020, 07:41

Agenci Federalnego Biura Śledczego dokonali przeszukań w biurach spółki Optima Management Group, wiązanej z Igorem Kołomojskim, ukraińskim oligarchą oskarżanym o udział w międzynarodowym oszustwie.

Przeszukań dokonano w biurach spółki w Miami i Cleveland. Nikt nie został aresztowany. Zdjęcia sugerują, że agencji zabrali tylko dokumenty.

Optima uczestniczyła w wyprowadzeniu miliardów dolarów z ukraińskiego Privatbanku, wykorzystanych następnie przez Kołomojskiego m.in. do zakupu nieruchomości w USA, wynika z pozwu złożonego w ubiegłym roku w sądzie w stanie Delaware. Spółka jest kontrolowana przez trzech mieszkańców Florydy, którzy zostali wskazani jako przedstawiciele biznesowi ukraińskiego oligarchy, dokonujący zakupów aktywów w jego imieniu

Kołomojski jest przedstawiany jako osoba zbliżona do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. W 2016 roku poprzedni rząd znacjonalizował Privatbank i oskarżył Kołomojskiego, który był jego współzałożycielem, o wyprowadzenie miliardów dolarów z banku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane