Nastroje niemieckiego biznesu najlepsze od dwóch lat

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 25-05-2021, 10:59

Do najwyższego od dwóch lat poziomu wzrosły nastroje panujące wśród niemieckich przedsiębiorców. Otwieranie gospodarki i program szczepień natchnęły ich nowym optymizmem, donosi Reuters.

fot. Bloomberg

W oszacowaniu na maj 2021 r. indeks instytutu Ifo obrazujący oczekiwania związane z koniunkturą podskoczył do 99,2 pkt ze zrewidowanego w górę poziomu 96,6 pkt miesiąc wcześniej. Oczekiwania rynku były nieco niższe i mediana zakładała wzrost o 98,2 pkt.

Zdaniem Klausa Wohlrable, ekonomisty Ifo, wyniki badania wskazują, że PKB Niemiec wzrośnie w drugim kwartale o 2,6 proc. zaś w kolejnym o 2,8 proc.

Z kolei bank KfW spodziewa się bardzo silnego wzrostu w drugiej połowie roku dzięki efektom nadrabiania zaległości w usługach i złagodzeniu wąskich gardeł w produkcji.

Dlatego zrewidowaliśmy naszą prognozę gospodarczą na 2021 r. w górę do 3,5 proc., pomimo kiepskiego początku roku - powiedziała Fritzi Koehler-Geib, ekonomistka banku KfW,

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane