Nauka i biznes w lot się dogadały

opublikowano: 03-05-2020, 22:00

Stanowisko do wyśrubowanych badań silników lotniczych to efekt wspólnej pracy Pratt & Whitney, Ponaru i lokalnej uczelni.

Współpraca między biznesem a nauką w Polsce jeszcze nie przebiega według modelowych schematów. Otwarcie przyznają to zarówno przedsiębiorcy, jak i naukowcy. Bariery między tymi dwoma środowiskami, z zasady kierującymi się innymi priorytetami, są jednak regularnie przełamywane. Sukces współpracy ogłosili właśnie przedstawiciele Politechniki Rzeszowskiej i firm z sektorów technologicznego i lotniczego. Spotkali się przy projekcie dotowanym z programu „Wsparcie badań naukowych i prac rozwojowych w skali demonstracyjnej. Demonstrator+” Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Celem była budowa stanowiska do badań uszczelnień grafitowych w silnikach lotniczych pracujących w warunkach krytycznych.

KRUSZENIE LODÓW:
KRUSZENIE LODÓW:
Prof. Jarosław Sęp, kierownik Katedry Technologii Maszyn i Inżynierii Produkcji Politechniki Rzeszowskiej, zaznacza, że mur między środowiskiem nauki i biznesu jeszcze stoi, ale przełamują go kolejne wspólne projekty
Fot. ARC

— Zjawiska fizyczne zachodzące w silniku samolotu, zapewniające jego właściwe działanie, wymagają znacznych ciśnień i temperatur. Konieczne jest więc oddzielenie od siebie pewnych stref w silniku. W tym celu stosuje się właśnie uszczelnienia. Im bardziej inżynierowie starają się zwiększać wydajność silników, tym mocniej podnoszą się wskaźniki ciśnienia i temperatury. Konieczne jest tym samym zwiększanie wytrzymałości nowych uszczelnień i testowanie ich w warunkach zbliżonych do lotu statku powietrznego. Umożliwia to zbudowane przez nas stanowisko — wyjaśnia prof. Jarosław Sęp, kierownik Katedry Technologii Maszyn i Inżynierii Produkcji Politechniki Rzeszowskiej.

Prace realizowane były przez ostatnie cztery lata (przedłużyły je kwestie związane z przetargiem). Stanowiły część większego projektu, realizowanego również przez inne zespoły, o całkowitej wartości ponad 24 mln zł. Głównym wykonawcą budowy stanowiska do badań uszczelnień była firma Ponar Wadowice, producent elementów i układów hydrauliki siłowej. Zaangażowane zostały także spółki Pratt & Whitney — producent zespołów i podzespołów silników lotniczych, Hydroautomatyka, która projektuje, wykonuje i wdraża przemysłowe systemy sterowania i zasilania, oraz Extensa, specjalizująca się w elektronice, automatyce i systemachkontrolno-pomiarowych.

Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
×
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— Stanowisko testowe już zostało zaadaptowane na potrzeby przemysłu lotniczego. Uczelnia natomiast zyskała infrastrukturę badawczą, zwiększyła kompetencje kadry naukowej, pogłębiła kontakty z dużymi partnerami biznesowymi. Przełoży się to na promocję politechniki i budowę jej wizerunku w kraju i za granicą, a także korzyści związane z komercjalizacją badań — zaznacza Jarosław Sęp.

Naukowiec podkreśla, że projekt jest przykładem „pokruszenia muru, jaki od lat stał na granicy nauki i biznesu”.

— Stworzyliśmy konsorcjum międzynarodowej korporacji, małych, lokalnych firm i uczelni wyższej. Udało się! Bariery nadal są, ale realizacje takie jak nasza systematycznie je łamią. Dążymy do nawiązania trwałej współpracy z biznesem — mówi profesor.

Współpracę z Politechniką Rzeszowską chwali sobie Michał Kandefer, przedstawiciel spółki Ponar Wadowice.

— Tego typu projekty badawcze są kapitałochłonne, wymagają know-how i doświadczenia, najczęściej są więc zarezerwowane dla dużych firm. Na naszym rynku ten obszar jest niedoinwestowany. Uczestnictwo w konsorcjum okazało się dla nas skarbnicą wiedzy — posumowuje Michał Kandefer.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane