Nazarbajew: Kazachstan kontynuuje dywersyfikację szlaków eksportu ropy i gazu

Interfax.pl
opublikowano: 12-10-2007, 11:57

Astana obstaje przy dywersyfikacji szlaków eksportu surowców energetycznych i liczy na wsparcie Unii Europejskiej w tej dziedzinie - powiedział prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew.

"Uwaga powinna zostać skoncentrowana na dywersyfikacji i zabezpieczaniu stabilnych szlaków dla dostaw surowców energetycznych na rynki zagraniczne w przyszłości. Będziemy kontynuować wielokierunkową politykę w tej dziedzinie" - powiedział Nazarbajew na międzynarodowej konferencji w Kazachstanie.

Kazachstan "jest świadom swojej odpowiedzialności w gwarantowaniu globalnego bilansu i bezpieczeństwa energetycznego na świecie" - powiedział Nazarbajew. "Do 2017 r. znajdziemy się w pierwszej dziesiątce czołowych eksporterów węglowodorów, a to określi na większą skalę ekonomiczną rolę Kazachstanu w dynamicznie zmieniającym się systemie światowej gospodarki w dwudziestym pierwszym wieku. Liczymy na ścisłą współpracę z Unią Europejską w tej dziedzinie."

Nazarbajew powiedział też, że Kazachstan powinien "podtrzymać szybszy rozwój sektorów zaawansowanego przerobu ropy i gazu by zapewnić szybki dostęp do rynków o wysokiej wartości dodanej".

Interfax.pl

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Interfax.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Nazarbajew: Kazachstan kontynuuje dywersyfikację szlaków eksportu ropy i gazu