NBP: Polski nadzór bankowy poinformował Niemców o publikacji "Rz"

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 23-03-2005, 17:46

Polski Generalny Inspektorat Nadzoru Bankowego przekazał informację o środowej publikacji "Rzeczpospolitej" dotyczącej Deutsche Banku swojemu niemieckiemu odpowiednikowi do analizy i wykorzystania - poinformował w środę PAP Karol Smoląg z biura prasowego Narodowego Banku Polskiego.

Polski Generalny Inspektorat Nadzoru Bankowego przekazał informację o środowej publikacji "Rzeczpospolitej" dotyczącej Deutsche Banku swojemu niemieckiemu odpowiednikowi do analizy i wykorzystania - poinformował w środę PAP Karol Smoląg z biura prasowego Narodowego Banku Polskiego.    "Deutsche Bank jest bankiem niemieckim i nie podlega polskiemu nadzorowi bankowemu" - powiedział PAP Smoląg.

"Rzeczpospolita" podała w środę, że z dokumentów do których dotarła wraz z TVN, wynika, iż niemiecki Deutsche Bank zapłacił 6,5 mln dolarów za "konsulting" podczas próby przejęcia polskiego banku. Według gazety, łapówkę mieli przyjąć b. prezes PZU Władysław Jamroży i b. prezes PZU Życie Grzegorz Wieczerzak w zamian za pomoc w przejęciu BIG Banku Gdańskiego. Według dziennika, próba przejęcia BIG Banku Gdańskiego przez Deutsche Bank, to jedna z kluczowych faz wojny o PZU, a także jeden z ważniejszych wątków badanych obecnie przez sejmową komisję śledczą ds. PZU.

Doniesieniom "Rz" zaprzeczyli Wieczerzak i Jamroży. Zarzuty zawarte w środowej publikacji "Rzeczpospolitej" odrzuca także Deutsche Bank.

Na początku 2000 roku niemiecki bank na krótko przejął kontrolę nad BIG Bankiem Gdańskim. Zawdzięczał to właśnie Jamrożemu i Wieczerzakowi. PZU i PZU Życie, którymi kierowali, miały akcje BIG Banku, który z kolei był już wtedy akcjonariuszem PZU. Obaj prezesi wbrew instrukcjom rządu stanęli po stronie Niemców i w ten sposób umożliwili Deutsche Bankowi wybór rady nadzorczej BIG Banku. Ostatecznie do wrogiego przejęcia nie doszło.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane