Nic się nie zmienia

Rafał Sadoch, Zespół mForex, Biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 11-02-2021, 11:01

Środowa sesja na Wall Street zakończyła się podobnie jak wtorkowa, a główne indeksy zatrzymały się na wykreślonych w tym tygodniu szczytach wszechczasów.

Sytuację w dniu wczorajszym zdynamizowały jednak styczniowe dane o inflacji w USA, które okazały się niższe od prognoz. O ile w pierwszym momencie po publikacji danych główne indeksy ruszyły na północ w oczekiwaniu na utrzymanie jeszcze przez dłuższy czas ekspansywnej polityki gospodarczej, to jednak niedługo później rynek zaczął osuwać się na południe. Część inwestorów przestraszyła się bowiem, że kiepskie dane o inflacji mogą również odzwierciedlać problemy z popytem oraz słabość koniunktury. To oznaczałoby, że szeroka stymulacja gospodarcza nie przynosi pozytywnych efektów. Ta interpretacja na obecną chwilę wydaje się być o krok za daleko. Oprócz krótkotrwałego zamieszania na rynku akcyjnym w dłuższym okresie nic się nie zmienia, nadzieje na powrót do normalności w połączeniu z pompowaniem w amerykańską gospodarkę niespełna 2 bln USD powinny dalej zachęcać byczo nastawionych inwestorów do kupowania akcji. Krzywe odzwierciedlające dzienną liczbę nowych przypadków Covid-19 pozostają opadające, a kampania szczepień trwa, co wspiera scenariusz otwierania się gospodarek stopniowo od wiosny. Jak na razie mutacje wirusa nie wydają się stwarzać dużego zagrożenia dla rynków.

W gronie G10 dobrze wyglądają waluty surowcowe, co odzwierciedla utrzymujący się wysoki popyt na ryzyko. Umiarkowana presja na dolara się utrzymuje, a kurs EURUSD stabilizuje się powyżej 1.21. Wczorajsze komentarze Powella utrzymane były w gołębim tonie i podkreślał on, że jeszcze długa droga do całkowitego ozdrowienia rynku pracy. Dziś w kalendarium makroekonomicznym należy zwrócić uwagę na cotygodniowe dane o ilości nowych bezrobotnych. Na rynku surowcowym wczorajsza zadyszka na Wall Street zatrzymała również wzrosty cen ropy, które w przypadku odmiany WTI pozostają powyżej 58 USD. Wczorajsze dane amerykańskiego Departamentu Energii po raz kolejny wskazały na spadek poziomu stanów magazynowych ropy w ubiegłym tygodniu, tym razem o 6.6 mln baryłek. Nadzieje na ożywienie popytu przy niskiej podaży stabilizują notowania czarnego złota na rocznych maksimach. Mimo wysokiego poziomu notowań, który sprawia, że większa część amerykańskich producentów staje się rentowna, wydobycie w USA pozostaje stabilne na poziomie 11 mln baryłek dziennie.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane