Nie ma planów spotkania Merkel z Ciprasem przed szczytem UE

PAP
30-01-2015, 17:47

Przed nadzwyczajnym szczytem Unii Europejskiej w Brukseli 12 lutego najprawdopodobniej nie dojdzie do spotkania kanclerz Niemiec Angeli Merkel z nowym premierem Grecji Aleksisem Ciprasem - poinformowano w piątek w Berlinie.

Jak oświadczyła zastępczyni rzecznika niemieckiego rządu Christiane Wirtz, nie ma żadnych zaproszeń ani planów dotyczących takiego spotkania. Jako nowy szef rządu Cipras zamierza na razie odwiedzić Cypr i Włochy. Na brukselskim szczycie będzie z pewnością okazja do jego rozmów z Merkel - zaznaczyła Wirtz.

Na pytanie, czy rząd w Atenach chce świadomie wyłączyć Niemcy ze swego programu wizyt, odpowiedziała: "Nie mam żadnych wskazań, że pod tym względem istnieją ze strony Grecji przeszkody".

Natomiast rzecznik niemieckiego ministra spraw zagranicznych Franka-Waltera Steinmeiera Martin Schaefer zadeklarował: "Uważam za całkowicie błędne wyciąganie z przedstawionych planów podróży nowo powołanego rządu lub jego premiera wniosku, że Niemcy są izolowane". Steinmeier rozmawiał w czwartek w Brukseli w cztery oczy z nowym szefem greckiej dyplomacji Nikosem Kodziasem.

Między niemieckim ministrem finansów Wolfgangiem Schaeuble a jego partnerem w Atenach Janisem Warufakisem nie było na razie kontaktu. Nie odbyła się jeszcze zwyczajowa w takich przypadkach rozmowa telefoniczna obu ministrów po objęciu przez jednego z nich urzędowania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Nie ma planów spotkania Merkel z Ciprasem przed szczytem UE