Czytasz dzięki

Nie takie unijne programy straszne, jak je malują

opublikowano: 30-01-2020, 22:00

Zdobycie dotacji z Brukseli będzie o niebo łatwiejsze. Pomoże w tym nowy instrument PARP

Pieniądze unijne to wsparcie nie tylko z polityki spójności. Zdecydowanie większy strumień dofinansowania płynie z programów zarządzanych przez Komisję Europejską (KE). Mają one miliardowe budżety, a rywalizują o nie firmy z całej UE. Niestety, niewielu przedsiębiorców znad Wisły ubiega się o dotacje przyznawane bezpośrednio przez Brukselę. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) chce to zmienić i pomóc firmom w wyścigu o granty z UE. W tym celu ogłosiła nowy konkurs z poddziałania 2.3.6 „Granty na Eurogranty” programu operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR).

Arkadiusz Dewódzki, dyrektor departamentu internacjonalizacji
przedsiębiorstw w PARP, podkreśla, że fundusze unijne zarządzane bezpośrednio
przez KE mogą być silnym impulsem rozwojowym dla rodzimych MŚP.
Zobacz więcej

BODZIEC ROZWOJOWY:

Arkadiusz Dewódzki, dyrektor departamentu internacjonalizacji przedsiębiorstw w PARP, podkreśla, że fundusze unijne zarządzane bezpośrednio przez KE mogą być silnym impulsem rozwojowym dla rodzimych MŚP. Fot. Marek Wiśniewski

— Odpowiada on na potrzeby przedsiębiorców, którym brakuje doświadczenia i wiedzy, aby skutecznie rywalizować o fundusze unijne zarządzane bezpośrednio przez Brukselę. Mogą być one silnym impulsem rozwojowym dla rodzimych MŚP. Program PARP pomoże przełamać im barierę związaną z przygotowaniem dokumentacji konkursowej — mówi Arkadiusz Dewódzki, dyrektor departamentu internacjonalizacji przedsiębiorstw w PARP.

Rządowa agencja maksymalnie uprościła zasady ubiegania się o wsparcie. Ułatwi ono przedstawicielom biznesu właściwe przygotowanie wniosków o dofinansowanie m.in. z takich programów, jak Horyzont 2020, COSME, Kreatywna Europa i LIFE. Dotacje z poddziałania 2.3.6 POIR sfinansują koszty m.in. opracowania studium wykonalności dla nowych, przełomowych produktów. Co powinno się w nim znaleźć?

— To, co jest w regulaminie konkursu organizowanego przez KE. PARP nie weryfikuje zawartości studium. Sprawdzamy tylko informacje uzasadniające konieczność opracowania wspomnianego dokumentu na potrzeby ubiegania się o wsparcie z programów KE — wyjaśnia Arkadiusz Dewódzki.

Korekta wniosku

Dodaje, że jeśli studium wykonalności dotyczy produktu w fazie testów, to przedsiębiorca powinien wykazać, że będzie na niego zapotrzebowanie.

— Udzielamy też wsparcia na pokrycie kosztów korekty wniosku o dotacje przyznawane bezpośrednio przez Komisję Europejską. Przedsiębiorca może skorzystać z pomocy firmy doradczej. PARP sfinansuje tę usługę. Doradca będzie mógł wspomóc przedsiębiorcę np. podczas posiedzenia komisji oceny projektów. Wnioskodawca może liczyć również na pomoc tłumacza w zrozumieniu dokumentów wymaganych przez Komisję Europejską — wylicza Arkadiusz Dewódzki.

Granty pokryją też koszty wynagrodzeń pracowników zaangażowanych w przygotowanie projektu. W grę wchodzą także wydatki związane z ich podróżami na posiedzenia i spotkania organizowane z potencjalnymi partnerami.

— Jeżeli przedstawiciele Komisji Europejskiej ocenią projekt na co najmniej 50 proc. pkt możliwych do osiągnięcia, to przedsiębiorca może liczyć na wsparcie z poddziałania 2.3.6 POIR. Dofinansowanie otrzymają też przedsięwzięcia Seal of Excellence, które znajdują się na liście rezerwowej. KE oceniła je pozytywnie, ale zabrakło dla nich pieniędzy — tłumaczy Arkadiusz Dewódzki.

Przedsiębiorca będzie musiał przedstawić PARP dokument od organizatora konkursu, że przekroczył próg 50 proc. możliwych do zdobycia punktów.

— To stanowi podstawę do rozliczenia i wypłaty dofinansowania. Nie wymagamy gromadzenia szczegółowej dokumentacji finansowo-księgowej — podkreśla Arkadiusz Dewódzki. Co ważne, wniosek o wsparcie z poddziałania 2.3.6 POIR musi być złożony wcześniej niż ten do KE.

Samodzielnie lub w konsorcjum

Jak go wypełnić? Składa się on z informacji o przedsiębiorcy. Należy podać m.in. NIP, REGON i adres siedziby firmy. Następnie przedsiębiorca musi opisać, czego dotyczy jego projekt i w jakie krajowe inteligentne specjalizacje się wpisuje. Kolejną ważną sprawą jest wskazanie programu UE, w ramach którego przedsiębiorca będzie ubiegał się o eurogrant samodzielnie lub w konsorcjum — jako jego członek lub lider. Musi wskazać kwotę dofinansowania, o jaką chce się starać, oraz określić, w jakim terminie zamierza to zrobić.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Ponadto powinien podać, czy dany konkurs jest podzielony na rundy. Budżet pierwszej rundy konkursu to 5 mln zł, z czego 1 mln zł PARP przeznaczyła na projekty dla mazowieckich firm, a 4 mln zł na przedsięwzięcia w pozostałych województwach. W sytuacjach, w których wniosek o eurogrant wymaga opracowania studium wykonalności, spółka ma szansę na dofinansowanie z PARP w wysokości ok. 280 tys. zł. W przypadku przedsiębiorstw startujących w konsorcjum będzie to ok. 239 tys. zł. Jeżeli projekt nie przewiduje wspomnianego dokumentu, wsparcie rządowej agencji wyniesie odpowiednio 64 tys. zł i ok. 23 tys. zł. Co ważne, PARP nie wymaga od przedsiębiorcy wkładu własnego.

Bogata oferta

Dotacje przyznawane bezpośrednio przez Brukselę są ciekawą opcją wobec krajowego wsparcia. Na szczególną uwagę zasługuje Horyzont 2020, największy unijny program wspierający B+R. W ubiegłym roku przedstawiciele Komisji Europejskiej wprowadzili kilka nowości. Najważniejsze z nich to dwa instrumenty: Pathfinder wspierający pionierskie przedsięwzięcia i Accelerator finansujący technologie.

Firma, która prowadzi projekt badawczo-innowacyjny, może liczyć na 3 mln EUR. Dotacje z programu Pathfinder pomogą także MŚP i młodym naukowcom, którzy rozkręcają nowatorskie projekty w takich dziedzinach, jak sztuczna inteligencja, autonomiczne materiały i urządzenia, a także rozwiązania bezemisyjne w zakresie energii. Natomiast program Accelerator wspiera przedsiębiorców w rozwijaniu innowacji i technologii. Jest on bardzo podobny do fazy drugiej Instrumentu MŚP, czyli grantów przeznaczonych na ocenę potencjału technicznego i komercyjnego projektów. Stawką w konkursie jest dotacja w wysokości od 2 do 2,5 mln EUR. W ofercie KE są również gwarancje w ramach unijnego programu Kreatywna Europa. Pomagają one MŚP z branż dizajnu, sztuk wizualnych, architektury i muzycznej zdobyć preferencyjne kredyty. Bank Gospodarstwa Krajowego wdrożył ten instrument wspólnie z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym.

— Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o kredyty inwestycyjne i obrotowe w wysokości do 8 mln zł. Banki nie żądają od firm twardych zabezpieczeń — mówi Michał Gorzelak z Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej.

Również unijny program COSME ułatwia życie firmom i pomaga im zdobyć kredyt. Mogą one liczyć na tańsze zabezpieczenia. Natomiast program LIFE wspiera ekoprojekty, w tym te, które ograniczają negatywny wpływ człowieka na środowisko i klimat.

Na co dofinansowanie

  • opracowanie studium wykonalności
  • podróże służbowe pracowników związane z przygotowaniem projektu planowanego do realizacji w ramach jednego z programów UE
  • usługi doradcze związane z przygotowaniem projektu
  • wynagrodzenia wraz z pozapłacowymi kosztami pracy, w tym na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne osób zaangażowanych w projekt
  • organizacja spotkań związanych z przygotowaniem projektu tłumaczenie dokumentacji aplikacyjnej

12.01.2021 Do tego dnia można składać wnioski o dofinansowanie z poddziałania 2.3.6 POIR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane