Nie tylko w masce przeciw pyłom

opublikowano: 06-12-2017, 22:00

POMYSŁ NA BIZNES: Wykonane z bezpiecznych materiałów najwyższej jakości, dizajnerskie, kolorowe, uszyte ręcznie, ale przede wszystkim — chroniące przed smogiem! Takie są produkty SmoGa

Jeszcze kilka lat temu osoby noszące maski jesienią i zimą wyróżniały się w tłumie. Zazwyczaj po tego rodzaju ochronę przed zanieczyszczonym powietrzem sięgali świadomi zagrożenia i eksponujący się na nie często rowerzyści, motocykliści czy biegacze. Wówczas też osłony te były czarne albo białe, bez większego wyboru. Obecnie widok ludzi w maskach antysmogowych nikogo nie dziwi. W kolorowych osłonach twarzy chodzą dzieci, dorośli, seniorzy. Są dni, kiedy wyjście bez maski jest po prostu niebezpieczne. Jej założenie przestaje być wyborem, staje się koniecznością.

OCHRONIĄ PRZED ZIMNEM: Nie każdy chce chodzić w masce antysmogowej. SmoGa oferuje również inne rozwiązania, które nie tylko pełnią rolę osłony przed szkodliwymi pyłami, ale też chronią przed zimnem, co prezentują Anna Jezierska, właścicielka firmy (na zdjęciu na pierwszym planie), i Emilia Oleszkiewicz, menedżerka.
Fot. Andrzej Szkocki

W tej sytuacji wiele osób chciałoby mieć możliwość wyboru takich osłon, czuć się w nich po prostu dobrze. W odpowiedzi na te potrzeby producenci profesjonalnych środków ochrony antysmogowej dbają już nie tylko o ich jakość, ale też o wygląd, jak np. Anna Jezierska, właścicielka SmoGa. Proponują oni szeroką gamę kolorów i wzorów produktów, ale przede wszystkim sprzedają pewną ochronę.

— Produkty SmoGa posiadają przebadany laboratoryjnie filtr N95, który ma certyfikat amerykański The National Institute for Occupational Safety and Health. Zatrzymuje nie tylko zdecydowaną większość pyłów o wielkości powyżej 0,3 mikrometra (w tym PM 10 i PM 2,5), lecz także wiele substancji biologicznych, jak pyłki czy wirusy, oraz innych zanieczyszczeń gazowych tworzących smog — przybliża Anna Jezierska. Na rynku masek antysmogowych SmoGa działa od 2016 r. Nie jest zatem ani pierwsza, ani jedyna. Dizajnerskie i profesjonalne maski są produkowane także przez m.in. Vogmask, ABC maski czy Emaska. SmoGa stworzyła jednak coś, czym odróżnia się od konkurencji — chusty i szale antysmogowe wykonane w 100 procentach z bawełny i wyposażone w wymienny filtr węglowy.

— To nasz produkt autorski. W tej chwili jedyny taki na polskim rynku. Mamy świadomość, że nie każdy odważy się chodzić w masce i nie dla każdego jest to komfortowe. Ale szal czy chusta? Można je nosić cały czas, a w momencie smogu nałożyć na twarz. Chroni nie tylko układ oddechowy, również przed zimnem — zaznacza właścicielka SmoGa. Dla tych zaś, którzy chcą być oryginalni i wyróżniający się z tłumu, jest SmoGa VIP — jedyne, unikalne egzemplarze, które mogą być uszyte z materiału dostarczonego przez klienta albo przez firmę, która chce swoim pracownikom podarować maski ze swoim logo. Nie tylko spersonalizowane, ale wszystkie produkty SmoGa są szyte ręcznie w Atelier Manufaktura Szczecin.

Produkowane przez Annę Jezierską maski, szale i chusty są również w wersji mini — dla dzieci. W tym wypadku ważne było połączenie dwóch aspektów — wzornictwa, które przekona dzieci do ochrony, a także przystosowania rozmiarów zarówno maski, jak i filtru, aby produkt spełniał swoją rolę. Uruchomienie antysmogowego biznesu nie pochłonęło dużych pieniędzy. Na start Annie Jezierskiej wystarczyło ok. 15 tys. zł. To oczywiście tylko kapitał finansowy, bo z mniej wymiernych i przeliczalnych elementów niezbędne były również: zaangażowanie, stworzenie know-how, pomysły na wzory, poszukiwania odpowiednich materiałów i profesjonalisty, który zajmie się szyciem. W najbliższych planach Anny Jezierskiej jest rozszerzenie sprzedaży na całą Polskę, a także poza jej granice, głównie na rynek niemiecki.

— Pracujemy także nad maskami stricte sportowymi, z odpowiednią wentylacją — zapowiada właścicielka SmoGa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Mastykarz

Polecane