Niedobory gazu mogą skłonić VW do wycofania produkcji z Niemiec

Jakub Sławiński, Bloomberg
opublikowano: 23-09-2022, 11:11
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Volkswagen, niemiecki producent samochodów ostrzega, że przeniesie swoją produkcję z Niemiec i Europy Wschodniej, jeśli problemy z niedoborami gazu będą się dłużej utrzymywały – pisze agencja Bloomberg.

fot. Krisztian Bocsi/Bloomberg

Producent samochodów Volkswagen AG rozważa przeniesienie swojej produkcji z Niemiec i krajów Europy Wschodniej – Czech i Słowacji, jeśli niedobory gazu wywołane wojną w Ukrainie będą się utrzymywały. To kolejny sygnał, że kryzys wywołany przez Putina grozi wywróceniem przemysłowego krajobrazu Europy – komentuje Bloomberg.

Największy producent aut na Starym Kontynencie powiedział, że przeniesienie produkcji jest jedną z opcji w perspektywie średnioterminowej, jeśli niedobory gazu będą się utrzymywać i potrwają znacznie dłużej niż tylko w nadchodzącą zimę.

- Jako alternatywy średnioterminowe skupiamy się na większej lokalizacji, przeniesieniu mocy produkcyjnych lub alternatywach technicznych, podobnie jak to, co jest już powszechną praktyką w kontekście wyzwań związanych z niedoborami półprzewodników i innymi niedawnymi zakłóceniami łańcucha dostaw – powiedział Geng Wu, szef zakupów Volkswagena.

Obecnie firmy nie chcą inwestować w swoją infrastrukturę w Europie tłumacząc to wysokimi kosztami energii i utrzymania obecnych zakładów. Wzrosty notują głównie rynki w Azji, gdzie ceny chociażby surowców energetycznych są znacznie niższe – powiedział Markusa Steilemanna, dyrektor producent tworzyw sztucznych Covestro AG.

Beneficjentem trudnej sytuacji mogą być też regiony nadbrzeżne Europy Północnej i Europa Południowo-Zachodnia. Oba tereny posiadają znacznie lepszą lokalizację w kwestii dostępu do ładunków przewożonych drogą morską, w tym transportów LPG.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane