Niektórzy akcjonariusze Facebooka chcą zmniejszyć władzę Zuckerberga

opublikowano: 30-05-2019, 06:30

Podczas czwartkowego walnego zgromadzenia akcjonariuszy Facebooka możliwe jest głosowanie ws. zabrania Markowi Zuckerbergowi stanowiska szefa rady dyrektorów spółki.

Zuckerberg jest obecnie prezesem i szefem rady dyrektorów Facebooka. Akcjonariusze, którzy chcą zabrać mu drugie z tych stanowisk twierdzą, że dzięki temu będzie mógł lepiej skupić się na zarządzaniu spółką.

Mark Zuckerberg, szef Facebooka (fot. Bloomberg)
Mark Zuckerberg, szef Facebooka (fot. Bloomberg)

Jeśli nawet dojdzie do głosowania, szanse na porażkę Zuckerberga są niewielkie, bo ma 60 proc. akcji spółki. Jeśli jednak odsetek akcjonariuszy, opowiadających się za ograniczeniem jego władzy, będzie wysoki, presja na Zuckerberga stanie się większa.

- Ma dwa „pełnoetatowe” stanowiska w jednej z najważniejszych obecnie spółek na świecie. Jeśli skoncentruje się na byciu prezesem i pozwoli komuś innemu skupić się na byciu niezależnym szefem rady dyrektorów, będzie to dużo lepsza sytuacja – powiedział Jonas Kron, wiceprezes Trillium, akcjonariusza Facebooka, który opowiada się za zmianami w strukturze władzy właściciela najpopularniejszego na świecie serwisu społecznościowego.

Wcześniej w maju do potrzebie rezygnacji Zuckerberga ze stanowiska prezesa Facebooka mówił były wysoki rangą menedżer spółki, Alex Stamos.

- Jest słuszny argument, że ma zbyt dużo władzy – powiedział podczas jeden z branżowych konferencji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Polecane