Nielegalny odcisk

DI, PAP
opublikowano: 02-05-2012, 06:32

Nawet wyroki sądów nie powstrzymują firm przed wykorzystywaniem linii papilarnych pracowników do ewidencji czasu pracy, informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Z danych generalnego inspektora ochrony danych osobowych (GIODO) wynika, że robi tak aż 870 publicznych pracodawców, w tym urzędy, szpitale i samorządy.

Każdy pracodawca, który w ten sposób kontroluje czas pracy, łamie prawo, uważa GIODO. Według niego firma nie może przetwarzać danych biometrycznych pracowników, gdyż katalog tych, które mogą pozyskiwać na potrzeby zatrudnienia, jest zamknięty. Nie może tego robić, nawet jeśli pracownik się zgodzi.

Takie stanowisko prezentują też sądy administracyjne. Firmy jednak niewiele sobie z tego robią. Pracodawcy prowadzą ewidencję za pomocą linii papilarnych, bo ani Państwowa Inspekcja Pracy, ani GIODO nie nakładają kar za wykorzystanie biometrii, a do sądów trafiły dotychczas zaledwie trzy takie sprawy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu