Niemcy chcą, aby europejskie firmy trzymały dane w Europie

opublikowano: 29-10-2019, 08:36

Rząd kanclerz Angeli Merkel ma we wtorek ogłosić plan uruchomienia usług w chmurze. Ma to umożliwić europejskim firmom uniknięcie przechowywania danych w USA lub Azji.

Niemiecki minister gospodarki Peter Altmaier ma ogłosić uruchomienie usług nazwanych Gaia-X we wtorek na konferencji w  Dortmundzie. W tworzeniu projektu współpracował z przedstawicielami m.in. SAP, Deutsche Telekom i Deutsche Banku.

Peter Altmaier
fot. REUTERS/Leah Millis/Forum

W zawierającym strategię działań dokumencie resortu gospodarki, do którego dotarł Bloomberg, podkreślono, że „dane to surowiec przyszłości”.

- Dlatego Niemcy i Europa potrzebują infrastruktury danych, która zapewni władzę nad nimi i umożliwi dzielenie się nimi w szerszy i bezpieczniejszy sposób – głosi dokument.

Gaia-X ma służyć jako połączenie między różnymi usługami w chmurze dostarczając wspólny standard dzielenia się danymi.

Niemcy planują stworzenie organizacji-spółki dla usług w chmurze  w pierwszej połowie przyszłego roku, wynika z dokumentu pozyskanego przez Bloomberga. Agencja zwraca uwagę, że  Altmaier sygnalizował w przeszłości wolę stworzenia paneuropejskiej platformy usług w chmurze, ale obecnie nie jest jasne ile rządów państw europejskich zgodziło się uczestniczyć w projekcie. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane