Niemcy chcą, aby europejskie firmy trzymały dane w Europie

opublikowano: 29-10-2019, 08:36

Rząd kanclerz Angeli Merkel ma we wtorek ogłosić plan uruchomienia usług w chmurze. Ma to umożliwić europejskim firmom uniknięcie przechowywania danych w USA lub Azji.

Niemiecki minister gospodarki Peter Altmaier ma ogłosić uruchomienie usług nazwanych Gaia-X we wtorek na konferencji w  Dortmundzie. W tworzeniu projektu współpracował z przedstawicielami m.in. SAP, Deutsche Telekom i Deutsche Banku.

Peter Altmaier
Zobacz więcej

Peter Altmaier fot. REUTERS/Leah Millis/Forum

W zawierającym strategię działań dokumencie resortu gospodarki, do którego dotarł Bloomberg, podkreślono, że „dane to surowiec przyszłości”.

- Dlatego Niemcy i Europa potrzebują infrastruktury danych, która zapewni władzę nad nimi i umożliwi dzielenie się nimi w szerszy i bezpieczniejszy sposób – głosi dokument.

Gaia-X ma służyć jako połączenie między różnymi usługami w chmurze dostarczając wspólny standard dzielenia się danymi.

Niemcy planują stworzenie organizacji-spółki dla usług w chmurze  w pierwszej połowie przyszłego roku, wynika z dokumentu pozyskanego przez Bloomberga. Agencja zwraca uwagę, że  Altmaier sygnalizował w przeszłości wolę stworzenia paneuropejskiej platformy usług w chmurze, ale obecnie nie jest jasne ile rządów państw europejskich zgodziło się uczestniczyć w projekcie. 

a9c2adc0-8c30-11e9-b683-526af7764f64
Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy