Niemcy: coraz więcej banków przerzuca ujemne stopy na klientów

opublikowano: 07-10-2019, 08:09

Rośnie liczba niemieckich banków, które z powodu rosnącego obciążenia decydują się na przerzucanie kosztów ujemnych stóp na klientów detalicznych.

Berliner Volksbank, drugi niemiecki bank spółdzielczy, zaczął stosować stopę minus 0,5 proc. w stosunku do depozytów klientów detalicznych przekraczających 100 tys. EUR. Jego śladem mogą pójść inne banki.

- Sytuacja w branży zmienia się i spodziewamy się dalszego wprowadzania ujemnych stóp, szczególnie po tym jak zdecydował się na to jeden z głównych banków spółdzielczych – powiedział Oliver Maier, współzarządzający firmą badawczą Verivox Finanzvergleich.

Niemieckie banki nie decydowały się dotychczas na przerzucanie ujemnych stóp na klientów detalicznych, bojąc się popsucia reputacji i masowego odpływu złożonych w nich pieniędzy. Po pięciu latach utrzymywania ujemnej stopy przez Europejski Bank Centralny, co negatywnie odbiło się na wynikach banków, branży coraz trudniej niwelować skutki tej polityki, wynoszące ok. 2,4 mld EUR rocznie. 

Według firmy Biallo.de, co najmniej 34 niemieckich pożyczkodawców już zdecydowało się na przerzucenie kosztu ujemnej stopy na klientów detalicznych. Większość to mniejsze banki.  

50 proc. pytanych Niemców zapowiedziało, że prawdopodobnie zmieniłoby bank gdyby dotychczasowy zacząłby stosować wobec nich ujemne stopy, poinformowała firma konsultingowa Investors Marketing.

- Pożyczkodawcy muszą mieć świadomość, że nie uda im się  łatwo odzyskać klientów, których stracą stosując takie rozwiązanie – powiedział jej szef Oliver Mihm.

036950dd-4556-4e30-aabc-314ab0b280bd
Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy