Czytasz dzięki

Niemcy dostają pieniądze za ich pożyczenie

opublikowano: 20-05-2020, 19:16

Niektóre firmy pożyczkowe w Niemczech płacą klientom za to, że pożyczą od nich pieniądze, informuje Reuters określając ten fenomen mianem „jasnej strony ujemnych stóp procentowych” w eurolandzie.

Internetowe porównywarki cen Smava i Check 24 promują dwuletnie pożyczki z rocznym oprocentowaniem minus 0,4 proc. Oznacza to, że ci, którzy je wezmą, będą musieli oddać mniej niż pożyczyli. Każda z pożyczek ograniczona jest do 1 tys. EUR

Alexander Artopé, prezes Smava ujawnił Reutersowi, że udzielił już pożyczki na łączną kwotę ponad 27 mln EUR. Oprocentowanie wynosiło nawet minus 13 proc. podczas kampanii reklamowej przeprowadzonej w marcu, poinformował.

Christian Nau, który prowadzi biznes finansowy w Check 24 ujawnił, że spółka udzieliła już pożyczek ponad 100 tys. osób.

Działacze organizacji ochrony konsumentów wskazują, że biorący pożyczki mogą płacić za nie w sposób, z którego nie zdają sobie sprawy. Chodzi o ujawniane przez nich informacje dotyczące dochodów, sytuacji finansowej, czy stanu rachunku bankowego.

- Te dane to złoto i dlatego są całkiem wysoką ceną płaconą przez konsumentów, bez względu na to jak kuszące jest oprocentowanie – powiedział Reutersowi Kay Goerner, radca prawny w organizacji konsumenckiej Verbraucherzentrale Sachsen.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane