Niemcy: inflacja najwyższa od sześciu lat

opublikowano: 30-10-2018, 15:50

Ceny w Niemczech rosły w październiku w najszybszym tempie od lutego 2012 r., podczas gdy wzrost ekonomiczny prawdopodobnie czasowo zatrzymał się, co daje mieszane sygnały z największej gospodarki świata dla Europejskiego Banku Centralnego, szykującego się do wyjścia z programu stymulacyjnego.

W październiku 2018 r. ceny konsumpcyjne w Niemczech wzrosły aż o 2,4 proc. w ujęciu rocznym, przyspieszając wobec odczytu za wrzesień, który kształtował się na poziomie 2,2 proc. Odczyt okazał się zgodny z oczekiwaniami ekonomistów.

Nasilenie presji cenowych w największej gospodarce europejskiej pomaga uzasadnić plan EBC związane z  zakończeniem programu skupu obligacji w grudniu, ale pojawia się w kontekście spowolnienia gospodarczego w kraju i całym regionie. Produkcja w strefie euro wzrosła w trzecim kwartale o zaledwie 0,2 proc., co jest najsłabszym wynikiem od czterech lat, przy czym wzrost we Włoszech był znacząco spowolniony, a ekspansja Francji była słabsza niż przewidywano.

Tymczasem Bundesbank oczekuje zerowego wzrostu gospodarki Niemiec w trzecim kwartale, ale tylko z powodu czynników przejściowych. Prezes EBC Mario Draghi uważa natomiast, że choć co prawda strefa euro straciła impet, nie ma jednak spadków, a popyt wewnętrzny pozostaje solidny.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu