Niemcy: Pierwsze testy nie potwierdzają ptasiej grypy u ludzi

02-02-2004, 19:38

PAP: Wstępne badania, którym poddano w Niemczech dwie kobiety w związku z podejrzeniem zarażenia ptasią grypą, nie potwierdziły u nich wirusa tej choroby - poinformował niemiecki instytut medyczny.

Ostateczne wyniki badań będą znane we wtorek. Wcześniej Instytut Medycyny Tropikalnej imienia Bernarda Nochta w Hamburgu informował, że rezultaty testów molekularnych na obecność wirusa grypy typu A zostaną ogłoszone już w poniedziałek wieczorem.

W poniedziałek rano w hamburskim instytucie poddano badaniom dwie kobiety. Jedna z nich miała objawy budzące podejrzenia o ptasią grypę. Druga była jej towarzyszką w podróży do Tajlandii.

Podejrzana o chorobę wróciła z Tajlandii w sobotę. "Pacjentka pozostanie na razie na obserwacji w klinice Instytutu. Po powrocie z Tajlandii pojawiły się u niej nieokreślone ogólne objawy chorobowe, w tym zawroty głowy i gorączka" - informuje komunikat hamburskiego Instytutu. Dodaje, iż zajmujący się chorą lekarze określają jej stan ogólny jako "dobry".

W Tajlandii resort zdrowia poinformował w poniedziałek, że na ptasią grypę zmarła tam trzecia osoba. Minister zdrowia Sudarat Keyuraphan ujawniła, że kolejną ofiarą ptasiej grypy jest 58-letni mężczyzna. Minister poinformowała też, że w kraju co najmniej cztery inne osoby są chore na ptasią grypę. Wszystkie miały bezpośredni kontakt z chorymi ptakami.

W Wietnamie na ptasią grypę zmarło już dziewięć osób - poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia. Najnowszą ofiarą epidemii, która dotknęła hodowle drobiu w dziesięciu krajach azjatyckich, jest w Wietnamie 18-letni chłopak, mieszkaniec Hosziminu (d.Sajgonu).

W Chinach ujawniono, że ptasia grypa zaatakowała pięć nowych regionów kraju, gdzie chorują trzy osoby, a u co najmniej 9 podejrzewa się tę chorobę. Nowe przypadki odnotowano w niedzielę m.in. w rejonie Szanghaju i na północnym zachodzie kraju - w Xinjiangu (Sinkiangu).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Niemcy: Pierwsze testy nie potwierdzają ptasiej grypy u ludzi