Niemcy: produkcja przemysłowa potwierdziła negatywne skutki lockdownu

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 08-02-2021, 08:44

Grudzień nie był dobrym miesiącem dla niemieckiej gospodarki. Wprowadzony lockdown uderzył też w przemysł, który w przeciwieństwie do usług długo bronił się przed skutkami kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

W ostatnim miesiącu 2020 r. produkcja przemysłowa odnotowała zerową zmianę w ujęciu miesięcznym, wynika z danych zaprezentowanych przez Destatis.

Tymczasem oczekiwano wzrostu o 0,3 proc. po zwyżce o 1,5 proc. w listopadzie po korekcie z +0,9 proc.

To pierwsza stagnacja po siedmiu kolejnych miesiącach wzrostu. Szczególnie negatywnie zaprezentował się sektor budowlany notując spadek o 3,2 proc.

Z kolei w porównaniu z grudniem 2020 r. produkcja spadła o 1,0 proc. pokrywając się z oczekiwaniami ekonomistów. W listopadzie wskaźnik wyrównany sezonowo spadł o 2,5 proc. po korekcie z -2,6 proc.

Ogółem w całym czwartym kwartale 2020 r. produkcja przemysłowa zwiększyła się o 6,1 proc. w porównaniu do okresu lipiec-wrzesień.

To kolejny pesymistyczny sygnał jaki napłynął z największej europejskiej gospodarki. Wcześniej informowano m.in., że zamówienia na towary wyprodukowane w Niemczech w grudniu spadły 1,9 proc., mocniej od prognoz (1,0 proc.). Co istotne, zamówienia z zagranicy zmniejszyły się o 2,6 proc. w porównaniu z listopadem, przy czym te ze strefy euro aż o 7,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane