Niemcy: produkcja przemysłowa wzrosła mniej niż oczekiwano

Tadeusz Stasiuk, MarketWatch
opublikowano: 06-11-2020, 08:23
aktualizacja: 06-11-2020, 10:25

We wrześniu 2020 r. produkcja przemysłowa w Niemczech wzrosła o 1,6 proc. w ujęciu miesięcznym, wynika z zaprezentowanych w piątek danych przez Federalny Urząd Statystyczny.

To wynik zdecydowanie słabszy niż oczekiwali ekonomiści. Mediana ich prognoz zakładała wzrost o 2,7 proc. wobec wzrostu o 0,5 proc. w sierpniu po korekcie z -0,2 proc.

W porównaniu z wrześniem 2019 r. produkcja spadła o 7,3 proc. (skorygowana o liczbę dni roboczych). W tym przypadku spodziewano się spadku o 6,5 proc. wobec zniżki o 8,7 proc. miesiąc wcześniej po korekcie z -9,6 proc.

Eksperci tłumaczą słabszy odczyt tym, że kryzys spowodowany pandemią koronawirusa powstrzymał aktywność, co jest nowym dowodem na to, że ożywienie po szoku pandemicznym zwalnia w największej gospodarce Europy.

Kryzys wywołany Covid-19 od kilku miesięcy dominuje w rozwoju sektora produkcyjnego – ocenił Federalny Urząd Statystyczny (Destatis).

Gospodarka wzrosła o rekordowe 8,2 proc. w trzecim kwartale dzięki wyższym wydatkom konsumentów i większemu eksportowi, ale agresywna druga fala infekcji i nowa częściowa blokada zaciemniają obecnie perspektywy na czwarty kwartał i kolejne.

Instytut ekonomiczny Ifo stwierdził, że oczekiwania produkcyjne dla niemieckiego sektora przemysłowego nieco się osłabiły na najbliższe miesiące, dodając, że nie jest jasne, jaki wpływ będą miały środki blokujące.

Niemcy zamknęły bary, restauracje, siłownie, kina, teatry i turystykę krajową w miniony poniedziałek na okres miesiąca, aby zwalczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Małe i średnie firmy będą mogły ubiegać się o odszkodowanie w wysokości 75 proc. ich przychodów od listopada 2019 r., do 1 mln EUR.

fot. Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane