Czytasz dzięki

Niemcy przywracają gospodarkę do życia

opublikowano: 30-09-2020, 22:00

Kolejne statystyki pokazały, że nasz zachodni sąsiad utrzymuje szybkie tempo powrotu do ekonomicznego zdrowia.

Bezrobocie we wrześniu w Niemczech mimo ogromnej niepewności spadło o 0,1 pkt proc. do poziomu 6,2 proc., natomiast sprzedaż detaliczna w sierpniu w ujęciu miesięcznym wzrosła o 3,1 proc., bijąc na głowę rynkowe oczekiwania ekspertów, które przewidywały wzrost jedynie o 0,5 proc.

Zmrożony rynek pracy

Za Odrą liczba bezrobotnych wyniosła 2,847 mln osób. Od sierpnia pracę znalazło kolejnych 108 tys. W rezultacie liczba bezrobotnych jest najniższa od maja, co sygnalizuje, że przynajmniej na razie negatywny wpływ COVID-19 na gospodarkę powoli słabnie. Ten spadek liczby bezrobotnych postępuje wraz ze spadkiem liczby osób korzystających z rządowego programu wsparcia miejsc pracy. W szczycie programu, a więc w kwietniu, prawie 6 mln ludzi uzyskiwało swoją okrojoną pensję z budżetu państwa, podczas gdy we wrześniu liczba ta spadła do 3,7 mln. Carsten Brzeski, ekonomista ING Banku, ostrzega, że kiedy w końcu wygaśnie państwowa pomoc na rynku pracy, demony niemieckiej gospodarki mogą w końcu uderzyć w obywateli.

— Patrząc w przyszłość, trwające przemiany strukturalne w wielu sektorach, a także długoterminowy wpływ dystansu społecznego i ograniczeń spowodowanych COVID-19 prawdopodobnie spowodują wzrost bezrobocia w 2021 r. Kryzys 2008/09 był tylko krótką przerwą w poprawie na niemieckim rynku pracy, napędzaną zmianami strukturalnymi w połowie pierwszej dekady XXI w. i długotrwałym ożywieniem gospodarczym. Mimo to minęły prawie dwa lata, zanim stopa bezrobocia wróciła do poziomu sprzed kryzysu. Jednak tym razem istnieje rosnące ryzyko, że kryzys COVID-19 może wzmocnić zmiany strukturalne, podnosząc poziom bezrobocia. Nie zapominajmy, że rynek pracy nie jest już naturalnym bastionem gospodarki, ale raczej bastionem wspieranym przez sterydy fiskalne — zaznacza analityk.

Poza czynnikami strukturalnymi ogromne znaczenie dla rynku pracy będzie miał dalszy przebieg pandemii.

Ekonomia na dzień dobry
Newsletter autorski Marcela Lesika
ZAPISZ MNIE
×
Ekonomia na dzień dobry
autor: Marcel Lesik
Wysyłany raz w tygodniu
Marcel Lesik
Autorski newsletter poświęcony światowej ekonomii: analizy, prognozy, badanie trendów i sprawdzanie faktów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Skok na zakupy

Szybki szacunek sprzedaży detalicznej wskazuje, że w sierpniu była ona o 3,7 proc. wyższa niż w sierpniu 2019 r. i o 7,4 proc. wyższa niż jej poziom tuż przed wybuchem pandemii. Sprzedaż żywności i napojów wzrosła nominalnie o 5,4 proc., głównie w sklepach wielkopowierzchniowych. Pozostałe sektory radziły sobie ze zmiennym szczęściem: sprzedaż wyposażenia wnętrz i artykułów budowlanych wzrosła o 8,1 proc. r/r, natomiast sprzedaż odzieży i obuwia ciągle wyraźnie odstaje od danychsprzed roku, tym razem o 10,1 proc. w dół. Jak podkreśla Claus Vistesen, główny ekonomista think tanku Pantheon Macroeconomics, te dobre statystyki powiązane są z sukcesem państwa w walce z pandemią.

— Liczby sugerują, że wzrost wydatków niemieckich konsumentów gwałtownie przyspieszył w połowie trzeciego kwartału, pomimo powrotu wirusa. Jest to możliwe, biorąc pod uwagę, że tempo wzrostu liczby nowych przypadków zakażeń było ogólnie skromniejsze w Niemczech, przy odpowiednio niższym stopniu ograniczeń i uwolnieniu stłumionego popytu z powodu obniżki podatku VAT. Na podstawie tych danych trudno jest cokolwiek powiedzieć na temat całościowej konsumpcji, bowiem dane o sprzedaży detalicznej nie uwzględniają wydatków na usługi, które są najbardziej wrażliwe na liczbę przypadków COVID-19, oraz wydatków na benzynę, która jest przynajmniej w pewnym stopniu wskaźnikiem mobilności. Należy pamiętać, że sprzedaż detaliczna wzrosła o 0,5 proc. kwartał do kwartału w drugim kwartale, a konsumpcja gospodarstw domowych jako całość spadła o 10,9 proc. Dane te stanowią również mocne poparcie dla idei, że niemiecka gospodarka w porównaniu z innymi głównymi gospodarkami strefy euro łagodnie zniosła szok wywołany przez pandemię — zauważa analityk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Lesik

Polecane