Niemcy: sprzedaż detaliczna zaskoczyła skalą wzrostu

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 02-12-2020, 09:12

W październiku 2020 r. sprzedaż detaliczna w Niemczech wzrosła mocniej niż oczekiwano, informuje Reuters.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Według danych Federalnego Urzędu Statystycznego sprzedaż zwiększyła się o 2,6 proc. w ujęciu miesięcznym sezonowo wyrównanym. Tymczasem mediana prognoz ekonomistów zakładała wzrost o 1,2 proc. Miesiąc wcześniej wskaźnik obniżył się o 1,9 proc. po korekcie z -2,2 proc.

Z kolei w porównaniu z październikiem 2019 r. sprzedaż wzrosła o 8,2 proc. niewyrównana sezonowo. W tym przypadku spodziewano się dynamiki na poziomie +5,9 proc. wobec 6,5 proc. wzrostu we wrześniu.

Sprzedawcy internetowi nadal odnosili korzyści ze zmiany nawyków konsumenckich, odnotowując silny wzrost sprzedaży kosztem sklepów odzieżowych i obuwniczych, ponoszących kolejne straty.

Eksperci podkreślają, że dobry odczyt za październik sugeruje, że konsumenci wspierają odbicie w największej europejskiej gospodarce, ale druga fala pandemii Covid-19 może spowolnić odzyskiwanie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane