Niemcy: w poniedziałek pierwsza sprawa Volkswagena dotycząca „dieselgate”

opublikowano: 07-09-2018, 12:14

W poniedziałek o 10:00 czasu lokalnego w sądzie w Brunswicku rozpocznie się pierwsza sprawa przeciwko Volkswagenowi dotycząca tzw. dieselgate.

Trzy lata po ujawnieniu, że Volkswagen manipulował pomiarem emisji spalin w autach z silnikami diesla regionalny sąd zajmie się powództwem akcjonariuszy, którzy twierdzą iż spółka naraziła ich na straty zbyt późno informując o problemie.

Reuters/FORUM

Po ujawnieniu 18 września 2015 roku w USA manipulacji Volkswagena kurs największego niemieckiego producenta samochodów spadł w ciągu dwóch dni o ok. 40 proc. Akcjonariusze domagają się odszkodowania wysokości 9 mld EUR.

Rozpoczynająca się w poniedziałek sprawa nie zakończy się ostatecznym werdyktem dotyczącym 3,65 tys. roszczeń wobec Volkswagena. Jej celem jest wyjaśnienie ponad 200 wątpliwości wspólnych dla wszystkich pozwów w „modelowej sprawie”, będącej specyfiką niemieckiego prawa. Sędziowie będą rozstrzygać co najmniej do 2019 roku kwestię tego, czy Volkswagen nie dopełnił obowiązków informacyjnych wobec akcjonariuszy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, thelocal.de

Polecane