Niemcy: zamówienia w przemyśle zaskoczyły skalą wzrostu

Tadeusz Stasiuk, MarketWatch
opublikowano: 04-12-2020, 08:38

W październiku 2020 r. zamówienia w niemieckim przemyśle wzrosły szósty miesiąc z rzędu notując zwyżkę o 2,9 proc. w ujęciu miesięcznym sezonowo wyrównanym, wynika z danych Destatis. Przebiły już poziom sprzed pandemii.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

To wynik lepszy od mediany prognoz ekonomistów, która zakładała wzrost o 1,5 proc. wobec zwyżki o 1,1 proc. miesiąc wcześniej po korekcie z +0,5 proc.

Z kolei w ujęciu rocznym skorygowanym o liczbę dni roboczych zamówienia również przebiły oczekiwania rosnąc o 1,8 proc. W tym przypadku zakładano zwyżkę o zaledwie 0,2 proc. po spadku we wrześniu o 1,1 proc. po korekcie z -1,9 proc.

Zamówienia na maszyny zwiększyły się o około 5 proc. powyżej poziomu z czwartego kwartału 2019 r.

Eksperci podkreślają, że niemiecka gospodarka wygrywa na stosunkowo dużym sektorze wytwórczym, który relatywnie szybko przystosował się do kryzysu, by nadal produkować towary. Tymczasem wprowadzone przez władze ograniczenia w całej strefie euro w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się pandemii koronawirusa w większym stopniu uderzyły w usługi, dotykając boleśnie kraje bardziej zależne od takich sektorów gospodarki jak turystyka i wypoczynek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane