Niemieckie banki zaczynają przerzucać ujemną stopę na wszystkich klientów

opublikowano: 03-12-2019, 08:43

Po pięciu latach obowiązywania ujemnej stopy w strefie euro niemieckie banki zaczynają coraz częściej rezygnować z wyłączania z jej skutków przeciętnych klientów detalicznych.

Te niemieckie banki, które decydowały się przerzucać koszt ujemnej stopy na klientów detalicznych, do niedawna stosowały ją tylko wobec najbogatszych, posiadających 100 tys. EUR depozytu lub więcej. To obecnie się zmienia. Volksbank Raiffeisenbank Fuerstenfeldbruck z okolicy Monachium zdecydował, że będzie stosował stopę minus 0,5 proc. wobec wszystkich oszczędności na nowych kontach. Kreissparkasse Stendal ze wschodu Niemiec wprowadził podobne rozwiązania. Kolejny, Frankfurter Volksbank, zdecydował się na zastosowanie większego obciążenia klientów ujemną stopą, która będzie u niego wynosić minus 0,55 proc.

- Tama została otwarta – skomentował  Friedrich Heinemann, szef departamentu podatków firm i finansów publicznych w instytucie ZEW w Mannheim. – Wkrótce zobaczymy reakcję łańcuchową – dodał. 

Niemieckie banki wstrzymywały się z przenoszeniem ujemnej stopy na klientów detalicznych z powodu obawy o reputację w kraju, w którym oszczędzanie jest uważane za jedną z największych cnót. Stopa oszczędności w Niemczech w 2017 roku wynosiła ok. 10 proc. i była dwukrotnie większa niż średnia w eurolandzie.

Volksbank Raiffeisenbank Fuerstenfeldbruck tłumaczy obecnie klientom, że ujemną stopę „wprowadził Europejski Bank Centralny”.

- Musimy gdzieś parkować pieniądze nowych klientów – dodaje.

036950dd-4556-4e30-aabc-314ab0b280bd
Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy