Nieoczekiwany wzrost nastrojów gospodarczych w eurolandzie

opublikowano: 29-08-2019, 12:45

W sierpniu poprawiły się nastroje wśród przedsiębiorstw i konsumentów w strefie euro. Stało się tak pomimo serii rozczarowujących danych i obaw związanych z recesją.

Wskaźnik sentymentu gospodarczego opracowywany przez Komisję Europejskiej wzrósł w sierpniu 2019 r. do 103,1 ze 102,7 pkt miesiąc wcześniej. Tymczasem oczekiwano jego spadku. 

Niespodziewany wzrost może być niewystarczający, aby skłonić decydentów Europejskiego Banku Centralnego do przejścia na większą stymulację mimo że, niemiecka gospodarka niebezpiecznie zbliżyła się do recesji, załamuje się produkcja, pogłębiają się napięcia handlowe i istnieje ryzyko twardego brexitu.

Jak wynika z komunikatu KE, wzrost nastrojów wynikał z „wyraźnie większego zaufania” do przemysłu i handlu detalicznego, co zrównoważyło pogorszenie w segmencie usług i budownictwa. Menedżerowie bardziej optymistycznie patrzyli na oczekiwania produkcyjne i książki zamówień.

Spadek zaufania do usług - trzeci z rzędu - jest niepożądanym zjawiskiem. Sektor ten do tej pory pozostawał odporny na wstrząsy obserwowane w sektorze produkcyjnym, nękanym napięciami handlowymi i problemami motoryzacyjnymi.

Eksporterzy z całej Europy odczuwają oznaki spowolnienia niemieckiej gospodarki, która – według prognoz - może się skurczyć o 0,2 proc. w trzecim kwartale.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu